szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzetgazdaság Minisztérium államtitkára a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogjában magyarázza a kormány elképzeléseit a munkahelyvédelmi akciótervről. Cséfalvay Zoltán egy kutatásra hivatkozva azt állítja, hogy 1,2 millió ember munkavállaló helyzetén könnyít majd a kormány terve, és hogy a magyar kormány az elsők között lépett közbe a munkanélküliség csökkentése érdekében Európában.

Az Európai Unióban a munkahelyteremtés szinte alig kerül a vezető hírek közé. Közben kétszer annyi munkanélküli van az öreg kontinensen, mint az Egyesült Államokban, az európai politikusoknak mégis nehezére esik beszélni a munkahelyekről - írja Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti államtitkára a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogján, a beyondbrics-en. Az NGM államtitkára szerint míg Brüsszelben mindenki a megszorítások és növekedés absztrakt és cél nélküli vitáit folytatta az utóbbi fél évben, addig - miközben egyre több ország néz szembe gazdasági lassulással és a munkanélküliség növekedésével  - a magyar kormány válaszokat is ad a kialakult helyzetre. Ennek fontos eleme a munkahelyvédelmi akcióterv.

Cséfalvay ezek után a terv részleteinek ismertetésével igyekszik megvilágítani, hogy miért is jók a kormány javaslatai. Az NGM államtitkára itt a tízpontos akcióterv tervezett lépései között kitér többek között a képzetlenek, a 25 év alattiak, 55 év felettiek és a tartósan munkanélküliek után fizetett munkáltatói közterhek csökkentésére, a kisadózók tételes adójára, valamint a kisvállalati adó részleteire. Az NGM államtitkára szerint míg rendkívüli mértékben polarizálódott a politika az utóbbi években, addig a munkahelyvédelmi akcióterv pártokon átnyúló támogatást is maga mellé tudott állítani.

Az államtitkár emellett a GKI egyik jelentésére is hivatkozik, mely szerint a terv a kormány által várt 1 millió helyett, 1,2 millió munkavállaló helyzetén fog javítani. Cséfalvay ezután kitér arra, hogy a 2010-ben felállt második Orbán-kormány átfogó munkaerőpiaci reformokat valósított meg, kezdve az egykulcsos adó bevezetésétől egészen a munkerőpiac rugalmasabbá tételéig (itt minden bizonnyal az új munka törvénykönyvére céloz az NGM államtitkára). Az államtitkár ugyanakkor hozzáteszi, hogy majd az idő mutatja meg, hogy mennyire lesznek hatékonyak ezek az intézkedések, de ő bízik benne, hogy a politikusok nekiállnak beszélni és cselekedni a munkahelyek megteremtése érdekében.

Az NGM államtitkárának a Financial Times blogján megjelent írásához érdemes annyit hozzátenni, hogy a 300 milliárdos csomag fedezete még mindig nem biztosított, a program egyelőre még csak papíron létezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!