A belpolitika nyomasztja az olasz gazdaságot

Az olasz államkötvényhozamok megugrottak, a részvényárfolyamok pedig estek hétfőn, miután Mario Monti miniszterelnök a hétvégén bejelentette, hogy a parlament többségi támogatásának híján a tervezettnél korábban mond le posztjáról.

  • MTI MTI
A belpolitika nyomasztja az olasz gazdaságot

Piaci szereplők a kiírandó új választások jelentette bizonytalanságot árazzák. Olaszországnak rendkívül magas az államadóssága, ám eleddig annak fenntarthatósága - a Monti-kormány által bevezetett szigorú költségvetési politikának is köszönhetően - nem volt kérdéses, mivel Olaszországban jelentős a belső megtakarítás, és az államkötvények nagy részét a biztosabb tulajdonosnak tartott helyi befektetők vásárolják fel.

A politikai bizonytalanság miatt azonban eladási hullám söpört végig a milánói parketten, és a kötvényhozamok is megugrottak. A 10 év lejáratú olasz államkötvények másodpiaci hozama a pénteki 4,53 százalékról 4,80 százalékra nőtt. A kétéves papíroké 1,96 százalékról 2,28 százalékra szökött fel. A milánói részvénypiac irányadó mutatója, a FTSE MIB 3,4 százalékos mínuszban állt a hétfő délelőtti kereskedésben.

Monti szombaton tájékoztatta a parlamentben kialakult helyzetről és terveiről Giorgio Napolitano köztársasági elnököt. A kétórás megbeszélésen - az elnöki hivatal által kiadott közlemény szerint - Monti elmondta, hogy nem érzi maga mögött a parlament támogatását, miután Silvio Berlusconi pártja, a jobbközép Szabadság Népe a szenátus után a képviselőházban is megvonta bizalmát a szakértői kormánytól. Ezért Monti úgy véli, hogy nem tudja kitölteni mandátumát, és ha a költségvetést "gyorsan" el tudja fogadni a parlament, szándékában áll azonnal benyújtani lemondását.

Alig néhány órával korábban - hónapokig tartó bizonytalanságnak véget vetve - Silvio Berlusconi hivatalosan bejelentette, hogy miniszterelnök-jelöltként indulni kíván a parlamenti választásokon. Ennek megfelelően a milánói parkett egyik nyertese a Berlusconi többségi tulajdonában lévő Mediaset médiacsoport volt. A Mediaset 2 százalékos többlettel nyitott, de a késő délelőtti órákban már 1,6 százalékos mínuszban állt, kisebb eséssel, mint az olasz piaci index.

Elemzők azonban óvatosságra intettek és felhívták a figyelmet, hogy nem hoz nagy változást Berlusconi akciója. Az Intermonte olasz brókercég elemzői szerint Berlusconi aligha nyerné meg a választásokat, és a centrista pártok tagjai lehetnek egy új balközép kormánykoalíciónak.

Hasonlóképpen, nyugalomra intettek hétfői nyilatkozataikban európai politikusok is. Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke kiváló miniszterelnöknek nevezte Montit, és reményét fejezte ki, hogy az intézkedéseit a későbbi kormányok is megtartják. Ez az egyetlen módja a recesszió és a munkanélküliség elleni küzdelemnek - tette hozzá.

A német pénzügyminisztérium szóvivője úgy vélekedett: nem számítanak arra, hogy az olasz helyzet destabilizálná az európai piacokat. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy nem akarja ugyan beleártani magát olasz belpolitikai ügyekbe, de Olaszországnak meg kell maradnia a strukturális reformok és a költségvetési konszolidáció útján, és a választások "nem szolgálhatnak ürügyként a reformok halogatására".

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?