szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha a magyar kormány és az új jegybanki vezetés továbbra is folytatja unortodox politikáját, akkor igen komoly a kockázata annak, hogy Magyarország finanszírozása rövid időn belül összeomlik, legalábbis a Danske Bank elemzője szerint.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök vissza akarja szorítani a külföldi bankok magyarországi jelenlétét, emellett pedig mélyebb összezörrenésbe került az Európai Unióval és öt hónapos csúcsra lökte az ország tartozásainak adósságbiztosítási felárát is – írja a Bloomberg a keddi nap eseményeit összegezve. A hírügynökség idézi a CIB olasz leánybankjának vezérigazgatójának keddi kijelentését is, mely szerint Magyarország "rémálom" a pénzügyi szektor számára.

A Danske Bank elemzője, Lars Christensen kifejtette, ha a magyar kormány és az új jegybanki vezetés továbbra is folytatja unortodox politikáját, akkor igen komoly a kockázata annak, hogy Magyarország finanszírozása rövid időn belül összeomlik. Emellett nehezen látják azt, a magyar kormány hogyan fogja magát finanszírozni a nemzetközi pénzpiacokról, ha a kormányzat és a jegybanki vezetés nem nyugtatja meg hamar a piacokat.

John Milton, az Ipopema Securities vezérigazgatója szerint Orbán ki akarja űzni a külföldi pénzintézeteket az országból, de ez egy demokrácia és piacgazdaság, vagyis ez azt jelenti, hogy ilyet nem lehet csinálni. A Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja, a Beyondbrics Timothy Ash-t, a Standard Bank közgazdászát idézi, aki szerint a március 23-i következő kamatdöntő ülésen 50 bázispontot vághat majd az alapkamaton a monetáris tanács, így rekordalacsony szintre, 5,25 százalékra csökkenhet a magyar alapkamat. Ash szerint ha a forint rövid távon gyengülni fog, akkor a jegybank devizaeladással beavatkozhat majd, így ezzel csinálnak helyet a kamatcsökkentésnek.

Daniel Hewitt, a Barclay's Bank közgazdásza szerint a befektetők valószínűleg lenyelnének egy, az előbbihez hasonló nagyságrendű költséggel járó újabb átváltási akciót. A közgazdász ezzel arra utalt, hogy az MNB 36 milliárdos devizatartalékon ül. Szerinte ugyanakkor Magyarország eldöntötte, hogy elfogadható a gyengébb forint. Úgy tűnik, a limit 300 forint volt, mi úgy gondoljuk, hogy ez inkább 305 forint – emelte ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!