szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem okos dolog, ha az állam támogatja a túlzott hitelfelvételt, sem a magánszemélyek, sem a vállalatok körében – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.

Az Egyesült Államok az adórendszer nagyszabású reformjára készül, amitől a döntéshozók azt várják, hogy hosszú távon segít fenntartható és egészséges növekedései pályára terelni a gazdaságot, megoldva minden olyan társadalmi és szociális problémát, ami jelenleg fejfájást okoz az amerikaiaknak. Mark Roe, a Harvard professzora a reformmal kapcsolatban arra világít rá, hogy a jelen rendszer egyik legnagyobb hibája az, hogy ösztönzi a túlzott eladósodást, ami bár bizonyos gazdasági köröknek továbbra is érdeke, hosszú távon komoly kockázatot visz a rendszerbe – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.

A professzor rámutat, hogy miután az Egyesült Államok épp kezdi maga mögött tudni az évszázad gazdasági válságát, amit épp a túlzott eladósodás és a túl sok hitel okozott, érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy a megújult adórendszer ezeket az ösztönzőket elhagyja. De miért is ösztönöz az adórendszer a túlzott eladósodásra? Egy vállalat a működését két forrásból finanszírozhatja, saját tőkéből, ami tulajdonképpen a cég tulajdonosainak vagyona, és hitelből, amit idővel vissza kell fizetni. A hitel két okból is csábító, egyrészt hozzásegíti a vállalatot, hogy gyorsan megvalósíthasson bizonyos fontos beruházásokat, másrészt – és ez itt most a lényeg – a hitel után fizetett kamattal csökkenteni lehet a cég adófizetési kötelezettségét.

Vagyis olyan, mintha az adórendszer egyfajta kamattámogatást nyújtana a hitelek után, ami arra ösztönzi a céget, hogy a szükségesnél több hitellel finanszírozza a működését. A professzor elismeri, hogy nehezen képzelhető el az adórendszer olyan mély reformja, ami megszünteti, vagy akár csak korlátozza a kamatköltségek levonhatóságát az adófizetés során. Mégis érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy az állam ne támogassa a túlzott eladósodást, ha már úgy alakult, hogy a túl sok hitel az elmúlt években majdnem romba döntötte a teljes amerikai gazdaságot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!