szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Erre a következtetésre ennyire egyértelműen egyelőre csak az Egyesült Királyságban jutottak el, de az még önmagában semmire nem jelent garanciát, hogy mindez a BBC-ben is elhangzik.

Csődbe viheti a legnagyobb brit lakossági energiaszolgáltató cégek befektetőit az ellenzéki Munkáspárt rezsibefagyasztási terve - mondta hétfőn a BBC-nek Angel Gurría, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára.

A Panorama című politikai-közéleti programjának hétfő esti műsorából egyelőre előzetes részleteket ismertettek, melyben Gurría kijelentette: a lakossági energiaárak befagyasztása a világpiaci energiaárak emelkedése közepette azt jelenti, hogy előbb-utóbb nagyon nagy árkülönbségek alakulnak ki. "Ki fogja ezt a különbséget kifizetni? Felkérik a befektetőket? A befektetők valószínűleg csődbe mennek" - idézi az energiainfo az interjúból az OECD-vezetőt. Gurría szerint lényeges kérdés, hogyan lehetne befektetőket rávenni arra, hogy az egyébként is hosszú távú megtérülést ígérő beruházásokra, ha - ahogy a Munkáspárt vezetője ígéri hatalomra kerülése után: - a szektorban befagyasztják a kiskereskedelmi árakat.

Caroline Flint, a Munkáspárt árnyékkormányának energiaügyi miniszterjelöltje a BBC-műsorban megerősíti ezt a munkáspárti álláspontot, mondván: az árképzés torzulásait és a szolgáltatók évek óta tartó túlszámlázásait tenné helyre a brit rezsicsökkentés.

Az egyik legnagyobb brit szolgáltató, az Npower vezérigazgatója, Paul Massara erre úgy reagált, hogy a brit piacon működő lakossági energiaszolgáltatókat "igazságtalanul hibáztatják" az áremelkedésekért. Hozzátette: a politika valakit mindenképpen okolni akar az emelkedő lakossági számlákért, és "a szolgáltatókra a legkönnyebb lőni".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

A konzervatívok lekomcsizták a rezsicsökkentési tervet

Miközben idehaza éppen ma a parlamentben megszavazták a következő rezsicsökkentési lépcsőt, Nagy Britanniában több miniszter is kikelt magából a magyarországi menetrenddel egyébként épp csak távoli rokonságba állítható, munkáspárti javaslat miatt.

Szabó M. István Gazdaság

Aki milliárdokat fektet be, az biztonságra vágyik

Az energiapiac magánkézben, a brit kormány mégis megtriplázta a megújuló energiás támogatásokat. A szigetországban atomerőművet is építenének, de az elsődleges cél az alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiák versenyhelyzetének biztosítása. A lakossági energiaárak csökkentéséhez a kulcs az energiahatékonyságban rejlik, mondta a hvg.hu-nak a brit energia- és klímaügyi miniszter. A múlt pénteken Budapesten tárgyalt Edward Davey szerint ennek jogszabályi alapját és ösztönzőit a kormánynak kell megteremtenie.