szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az uniós államok közül elsőként Magyarország speciális vízumkérelmi szabályokat vezet be az azeri polgároknak – írja az ABC című azeri hírportál.

Magyarország az első EU-tagállam, amely speciális vízumrendszert vezet be Azerbajzsdán polgárai számára – írja az ABC.az, amely szerint Szijjártó Péter hétfőn Bakuban egy azeri-magyar üzleti fórumon beszélt arról, hogy olyan vízumkiadás kifejlesztésén dolgoznak, amely nem csak diplomáciai kiküldetésekhez kérhetnek vízumot, hanem egyes vállalatoktól is, amelyek így jogosultak lesznek arra, hogy beutazási engedélyt adjanak ki az azeri polgároknak. 

Szijjártó arról is beszélt, hogy a Baku és Budapest között elindított közvetlen légi járat (ezt a Wizzair indította) ne csak az idegenforgalmi, de a gazdasági kapcsolatokat is erősíti. Ezzel kapcsolatban egy légi kommunikációs kormányközi egyezmény aláírásáról döntöttünk – fogalmazott Szijjártó az ABC.az szerint.

Hétfőn tartották az azeri-magyar gazdasági vegyes bizottság ülését is.

A magyar-azeri gazdasági bizottság Szijjártóval
MTI / Beliczay László

A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára a múlt héten már nyilatkozott e heti útjáról, akkor azt mondta, hogy a sikeres gazdasági együttműködés egyik kulcsa a hatékony vízumkibocsátás, és azt is elmesélte, hogy 2011 júniusától a bakui magyar követség intézi a vízumkérelmeket, így 2011 második felében 656 schengeni vízumügyet és 20 tartózkodási engedélyt intéztek, míg 2012-ben a forgalom tovább növekedett: a nagykövetség 1054 vízumkérelmet bírált el, 2013-ban, a Budapest–Baku-repülőjárat megindítását követően pedig mintegy 3500 vízumot adott ki. A vízumkibocsátásoknak köszönhetően nőttek az azeriek magyarországi vendégéjszakái is, akik számos magyarországi ingatlant is vásároltak – mondta a múlt héten Szijjártó.

Nem csak erről beszélt, hanem arról is, hogy 2014-től a bakui Idegen Nyelvek Egyetemén magyar fakultás nyílik magyar vendégtanárral, emellett tizenegy magyar egyetem kerül fel az azeri állam által támogatott és ösztöndíjjal biztosított felsőoktatási intézmények listájára. "E listát további két magyar intézménnyel kívánjuk bővíteni 2014 januárjától" – hangsúlyozta Szijjártó Péter. Ezen felül a 2012 októberében Budapesten aláírt hallgatói ösztöndíjas egyezménynek megfelelően, 200-200 diák tanulhat ösztöndíjjal a másik országban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!