szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Microsoft Magyarország vezetője, Papp István a Heti Válaszban megjelent írásában fejtette ki, miért tartja gazdasági szempontból hibásnak az internetadót, és hogy ehelyett a kormánynak hogyan kellene inkább fejlesztenie az ágazatot.

Papp István, a Microsoft Magyarország vezetője cikket írt a Heti Válaszba, hogy a kormány stratégiai partnereként így próbálja megakadályozni egy hiba elkövetését. Mint írja, az internetadó olyan döntés, ami túlmutat az iparágon és egy egész ország jövőjét érinti, versenyellenes hatása is lehet, mert csak a legerősebbek élhetik majd túl, és makrogazdasági szempontból is hibás döntés.

Papp a pártsemleges gazdasági racionalitás oldaláról közelíti meg a témát és azt írja, a netadó mellett egyszerűen nem szól életképes érv, ellenben eltávolítja Magyarországot azoktól a céloktól, amelyeket a kormány korábban stratégiaiként fogalmazott meg. Papp szerint ilyen a Digitális Nemzet Fejlesztési Program (DNFP), amely komoly gazdasági bővülést hozhatna, sokszorosát a netadóból beszedni tervezett összegeknél, de csak akkor, ha az internetadó nem változtatja meg drasztikusan a meglévő piaci, szabályozói környezetet.

Papp arra figyelmeztet, hogy bár a netadó arányaiban jelentéktelennek tűnik az infokomm-fejlesztések nagyságához képest, könnyen pillangóhatást idézhet elő: "ez az egyetlen 'szárnysuhintás' pusztító szélvihart okozhat a hazai piacon a következő 3-5 évben" – írja.

A Microsoft-vezető emlékeztet arra, hogy a netadó azért lepte meg a szakmát, mert alapvető ellentmondásban van a kormány infokommunikációs stratégiájával, a startégiai megállapodások egyik célkitűzése ugyanis éppen a szélessávú internet elterjesztése és a háztartások felszerelése volt. A kormány sok tízmilliárddal járul ehhez hozzá, de az érintett cégek hozzájárulására is szükség lenne, akiknek az üzleti számításai a netadóval érvényüket vesztik és nem marad forrásuk a fejlesztésekbe befektetni.

"Nem is beszélve arról, hogy a fejletlen magyar piac adóztatása olyan, mintha valaki megtakarításai jelentős részéből vetőmagokat venne, a gyümölcsöt azonban idejekorán, még éretlen, ehetetlen állapotában akarná leszüretelni" – írja Papp István, aki azt sem tartja helyesnek, hogy a netadó nem a netezők számának növekedését ösztönzi majd, hanem inkább távol tartja majd az állampolgárokat az elektronikus ügyintézéstől.

Papp szerint internetadó nélkül, az EU-s források helyes felhasználása esetén az iparággal együttműködve Magyarország akár élen is járhatna az Európai Unióban az úgynevezett Digital Agenda program megvalósításában, amely akár egy "digitális New Dealt" is jelenthetne a magyar gazdaságnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!