szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Van gyanúsítottja a Horváth András, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal volt munkatársa feljelentése nyomán hivatali visszaélés gyanújával indított büntetőeljárásnak – erősítette meg az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata pénteken az a Hír Tv értesülését.

A Hír Tv információi szerint a nyomozás határideje egy hónap múlva lejár, de meghosszabbítható. Az ORFK sem a Horváth András feljelentése nyomán, sem a NAV által Horváth András ellen tett feljelentése nyomán indult büntetőeljárással kapcsolatban nem adott további tájékoztatást.

Horváth András tavaly november elején tartott sajtótájékoztatóján beszélt arról, hogy a nagyobb hazai cégek és multik évente több mint ezermilliárd forint értékben csalnak adót, amihez kormányzati körök támogatásával az adóhatóság is asszisztál. A volt NAV-dolgozó feljelentése nyomán a Nemzeti Nyomozó Iroda december 9-én hivatali visszaélés bűntettének gyanúja miatt még ismeretlen tettes ellen rendelte el a nyomozást. A NAV visszautasította a vádat, és rágalmazás miatt feljelentést tett volt munkatársa ellen. Ez alapján a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda december 11-én nyomozást rendelt el visszaélés személyes adattal és hivatali visszaélés bűntett elkövetésének gyanúja miatt. Az eljárás keretében december 19-én házkutatást tartottak Horváth Andrásnál.

A magyar érdeket nem a kormány, hanem az USA képviselte – Horváth András-interjú a hvg.hu-n.

A Napi Gazdaság internetes oldalán október közepén jelent meg a hír, hogy több amerikai érdekeltségbe tartozó intézménnyel és céggel szemben is adóhatósági vizsgálat folyik Magyarországon. Az M1 Híradójának megkeresésére aznap a budapesti amerikai nagykövetség azt közölte: "bizonyos magyar magánszemélyekről" úgy találták, nem jogosultak a belépésre az Egyesült Államokba, ugyanis "hiteles információ áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy (...) korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak".

André Goodfriend az Egyesült Államok budapesti ideiglenes ügyvivője október 20-án azt mondta: hat érintettje van az Egyesült Államok által korrupciógyanú miatt elrendelt beutazási tilalomnak. Vida Ildikó, a NAV elnöke november 5-én a Magyar Nemzetnek adott interjújában elismerte, hogy több kollégájával együtt azok között van, akiknek korlátozták a beutazását az Egyesült Államokba. Vida Ildikó miután hétfőn jogi képviselőjével felkereste az amerikai külképviseletet a Hír Tv-nek úgy nyilatkozott: nem kapott választ a budapesti amerikai nagykövetségen arra, miért tiltották ki az Egyesült Államokból. Ugyanakkor hozzátette: az iratbetekintésen kiderült, hogy az ügy aktájában benne van Horváth Andrásnak, a NAV korábbi munkatársának ügye is.

A csütörtök este közzétett amerikai jelentésben időrendi sorrendbe szedték az amerikai nagykövetség és a kormány közötti egyeztetéseket 2013 utolsó negyedévétől. Összesen hat találkozóról írnak.

A sorban egy 2013. októberi találkozó az első, akkor a NAV Bűnügyi Igazgatóságával egyeztettek. Az amerikaiak aggodalmukat fejezték ki a dohánypiac államosítása, vagyis a trafikbotrány és állítólagos mezőgazdasági áfacsalások miatt. Az adóhatóság érintett vezetői azonban lesöpörték az asztalról az amerikaiak felvetéseit, érdemi választ nem adtak azokra.

2013 decemberében ugyanezeket hozták fel az amerikaiak a NAV Bűnügyi Igazgatóságán, valamint az egykori NAV-dolgozó, Horváth András állításait. A jelentésben megjegyzik: a kormány mostanság megígérte ugyan, hogy kivizsgálja az áfacsalások ügyét, de a nagykövetség szerint nem látni bizonyítékot arra, valóban ezt teszik-e.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!