Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Különadó kivetésével fenyegette meg Victor Ponta román miniszterelnök az országban működő áruházláncokat, amennyiben bebizonyosodik, hogy hasznot próbálnak húzni az élelmiszerek áfájának csökkentéséből. A jelek szerint ugyanis elkezdték emelni az áraikat az áfacsökkentés előtt. A különadó azonban nem biztos, hogy hatékony fegyver lesz az áremelések ellen.
A kormányfő a szerdai kormányülés elején reagált azokra a sajtóhírekre, melyek szerint egyes kereskedők elkezdték fokozatosan emelni az árakat, hogy maguk húzzanak hasznot a június elsejétől esedékes áfacsökkentésből.
Eszerint nem biztos, hogy annyira vonzó lesz a román élelmiszerek árszintje, mint azt a román áfacsökkentéstől Magyarországon reméltük. Ha az áruházak áremeléssel reagálnak, akkor az árak nem csökkennek jelentősen attól, hogy a jelenlegi 24 százalékról júniustól 9 százalékra csökken az élelmiszerek áfája, egy büntetőadó pedig még inkább áremelésre ösztönözheti a boltokat.
Ponta azt mondta, egy piacgazdaságban a kormány nem fagyaszthatja be az árakat, de akkora különadót vethet ki a spekulánsokra, hogy mindazt, amit az egyik oldalon nyerészkedésből megszereznek, vissza kelljen fizetniük a másik oldalon. A miniszterelnök leszögezte: nem fog habozni fellépni azok ellen, akik ki akarják használni a helyzetet, de nem pontosította, milyen különadóra gondol.
A román sajtó napok óta arról cikkezik, hogy a vásárlók nem sok hasznát látják majd az áfacsökkentésnek. A hipermarketek most lassanként próbálják megemelni az árakat, hogy legyen miből végrehajtaniuk majd az árcsökkentést, és mégis maguk tegyék zsebre a hasznot – figyelmeztettek a román lapok.
A versenytanács annyit ígért, hogy figyelemmel követi az ármozgásokat, a nagy áruházláncok szövetsége viszont elutasította a vádakat, és az apróbb "árkiigazításokat" megszokott piaci mozgásoknak tulajdonította.
A bukaresti kormány április elején sürgősségi rendeletet fogadott el arról, hogy valamennyi élelmiszer és alkoholmentes ital esetében júniustól áttérnek a 9 százalékos csökkentett áfakulcsra, amelyet eddig csak a kenyér és néhány turisztikai szolgáltatás esetében alkalmaztak. Romániában az általános forgalmi adó jelenleg 24 százalék, de az új adótörvénykönyv tervezete – amelyet a szenátus a héten már elfogadott – előírja, hogy 2016. január 1-jétől a magasabbik áfakulcsot 20 százalékra csökkentik.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Év végén élesedne az unió erdőirtás ellen fellépő kereskedelmi rendelete, ami a világ két kedvenc barna babján túl még további öt termékcsoport behozatalát szabályozná. Sokak szerint a hatályba lépést halasztani kellene, vagy inkább hagyni az egészet a fenébe.
A Tisza szigetek korábbi koordinátora, Farkas Dezső az elnöke az Irány a Jövő Pártnak.
Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.
A zenészek nem küldhetik azt az üzenetet, hogy nem érdekli őket, mi történik az országban, ahol játszanak.