szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Leértékelik a jüant, hogy belökjék a világ második legnagyobb gazdaságát.

A kínai jegybank kedden hajnalban hirtelen leértékelte a jüant, hogy megtámogassa a kínai áruk kivitelét, az exportnak ugyanis sokkal kedvezőbb a gyengébb árfolyam. Pár napja kiderült, hogy hatalmasat esett a kínai export, amitől a jelek szerint nagyon megrettentek a kínai gazdaság irányítói.

Az egyszerinek ígért leértékelés 2 százalékos. A Portfolio azt írja, a kínai jegybank ezzel minden eddiginél nagyobb mértékben gyengítette a jüan középárfolyamát. A kínai árfolyamrendszer lényege, hogy a jegybank naponta meghatározza azt a középárfolyamot, amely felett és alatt 1 százalékponttal ingadozhat a jüan árfolyama. Ma hajnalban ezt a középpontot tolták 2 százalékponttal gyengébb irányba. Hétfőn egy dollár még 6,1162 jüant ért a jegybank középárfolyama szerint, kedden már 6,2298  jüant. Mivel egy százalékpontos eltérés lehet, a piacon 6,32 feletti jüanárfolyam alakult ki.

Xe.com

A 2 százalék csak látszólag kis mérték: a világ második legnagyobb gazdaságának pénzéről van szó, és annak az évtizedes folyamatnak a visszafordításáról, melynek során a kínai jegybank hagyta erősödni a jüant. Ez annak a váltásnak a kulcseleme, melynek során Kína a kivitel mellett fokozatosan beindítja az ország belső fogyasztását is. Ebből a 10 évre visszatekintő dollár-jüan grafikonból érthető meg, milyen jelentős a mostani lépés:

Xe.com

A Portfolio a Reutersre hivatkozva azt írja, a lépés lényegében szakítás az eddigi "erős-jüan" politikával, amelyben a jegybank ellenállt a gyengülési nyomásnak. Az erősen tartott jüannal a belső keresletet, a kínai cégek külföldi hitelfelvételét, illetve beruházásait igyekezett támogatni, valamint azt igyekezett elérni, hogy a jüan minél nagyobb arányban használják a nemzetközi kereskedelemben, illetve elszámolásokban.

Magyarország számára azért lehet aktualitása a jüan leértékelésnek, mert a Magyar Nemzeti Bank az unortodox renminbi program keretében májusban a devizatartalék egy kis részét éppen jüan eszközbe, kínai állampapírba fektette. Megkérdeztük a jegybankot, mekkora összeget érint a devizatartalékból, és mekkora veszteség keletkezett a leértékelés miatt. Azt válaszolta, ez nem publikus, de megjegyezte, hogy a program még csak kezdeti stádiumban van, és az MNB óvatos, csak a tartalék töredékét tették kínai eszközbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!