szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pakisztánnál jobban kevés ország akarta a világon magának a saját atomerőműveket, de az idő és a pénz is nagy úr: kiderült, hogy az ország óriási kiaknázatlan potenciállal rendelkezik a megújuló energiában.

Pakisztánban legalább annyi ideje lebegtetik, hogy új atomerőművet építenek az egyre növekvő villamosenergia-fogyasztási igény kielégíthetősége érdekében, mint hazánkban (ahol a kormány az "olcsó áram" mantráját pörgeti). A néhány éve az ország délkeleti részére, Karachi mellé tervezett, kínai segítséggel építendő két új reaktorból aztán azóta se lett valójában semmi.

Most új fejezet kezdődhet. Azért, mert az utóbbi évtizedekben jelentős mértékben az Indiával szembeni atombomba-egyensúlynak alávetett nukleáris alapú energiatermelés presszionálásán túl megjelent egy komplex alternatíva is: a megújuló energiáé. Érdekes módon Pakisztánnak Dánia kellett ahhoz, hogy ráébredjen: az országban jelentős nap-, szél- és biomassza-potenciál van. És erre pusztán abból jöttek rá az ázsiai országban, hogy dán cégek elkezdtek igen intenzíven érdeklődni a megújuló energiával kapcsolatos beruházások után.

Áramra ma már mindenhol szükség van Pakisztánban is
www.solarpakistan.com

Miután az utóbbi évtizedek népességrobbanása is, de az általános fejlődés is úgy (is) jelentkezik az országban (ahogyan Kínában vagy Törökországban is), hogy mind új és még újabb villamosenergia-termelési kapacitásokra volna szükség, úgy tűnik, végre az összes lehetséges megoldást megvizsgálják. Helle Nielson, Dánia pakisztáni nagykövete elárulta, hogy miután találkozott a pakisztáni víz- és energiaügyi miniszterével, Khawaja Muhammad Asiffal, várhatóan megélénkülhetnek a két ország közti kapcsolatok, mert dán vállalatok komolyan keresik a lehetőségeket arra, hogy befektessenek az efféle fejlesztésekbe.

A dán cégeket a nap-, szél- és a biomassza-alapú erőművek mellett a hulladékkezelő üzemek is érdeklik.

Pakisztánnak hatalmas kiaknázatlan tartalékai vannak a megújuló energiaforrásokban: az ország keleti és délkeleti részén lévő sivatagos területekben óriási napenergia-potenciál van, míg az ország partvonala ideális terep a szélenergia hasznosítására. A dánok előtt Európából főként a németek és a norvégok, a világ más részeiről pedig elsősorban a kínaiak és a dél-koreaiak érdeklődtek hasonló beruházási lehetőségek iránt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!