Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Két patthelyzetet eredményező választás után sincs teljes jogkörrel rendelkező kormánya Spanyolországnak. Nyolc hónapja tart a politikai válság. De a gazdaság ezt nem érzi, sőt egész jól működik.
2015-ben a bruttó hazai termék 3,2 százalékos bővülésével Spanyolország produkálta az eurózóna egyik legjobb mutatóját. Most sorrendben 12-szer regisztráltak növekedést jelző negyedéves adatot. Az idei éves mutató is három százalék körüli lesz és biztosan meghaladja a 2016-os francia vagy a német ütemet. Csökkenőben a munkanélküliség is, igaz még mindig húsz százalék körüli.
A viszonylag jó gazdasági adatok mögött a növekvő lakossági fogyasztás áll. Igaz, az Európai Központi Bank segítő keze is kellett ahhoz, hogy magukra találjanak a magáncégek és kezelhetővé váljon az államadósság. Egy másik pozitív jelenségre is felfigyeltek a kutatók. Egyre több olyan jól képzett diplomás spanyol tér haza, akik a 2008-ban kitört nagy pénzügyi válság miatt kerestek külföldön jobb megélhetést.
Csaknem 500 ezren mentek külföldre, a hazatérőkről még nincs pontos adat, de az otthoni munkát kínáló portálokon hemzsegnek az ajánlatok és nagy az érdeklődés a potenciális hazatelepülők részéről. Nem a spanyol az egyetlen példa arra, hogy a kormány nélküliség csak a politikai szférában, az elit egy részének jelent válságot.
Néhány éve Belgium sokkal hosszabb ideig volt kénytelen elviselni az ügyvezető kormányokat. Ráadásul az egyiket pont a korábbi választások vesztese vezette, a király kinevezése alapján, másfél éven át – közmegelégedésre.
De van még markánsabb történelmi példa is. A hatvanas-hetvenes években, Olaszországban alig volt olyan kormány, amely legalább egy évig hivatalban maradt. Itália tehát a permanens kormányválság állapotában élt évtizedekig. És közben a Mussolini által hátrahagyott romhalmaz helyén kiépült a modern, világszínvonalú gazdaság és Itália a G7 elitklub tagja lett.
Ami a spanyol közeljövőt illeti: kirajzolódni látszik a megállapodás, amely révén végre hivatalba léphet egy teljes jogkörű kormány. Hogy aztán meddig marad, az már más kérdés.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Isten kiválasztott népének tartják magukat, talán másfél millióan lehetnek, az egyik legnagyobb diaszpórájuk Dél-Amerikában van, a zsidók a legjobb barátaik és gyanakodva néznek a megjuhászodott dzsihádistákra, akik Szíriát vezetik.
Kedden a szerbekkel küzdünk meg a döntőbe jutásért.
A Tisza szigetek volt koordinátora az Irány a Jövő Párt elnöke.
Egyre inkább úgy érződik, hogy a magyar kormánypárt nem csak az online világban kerül vesztes helyzetbe.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
Az EUrologus podcastjának újabb része.
A magyar űrhajós edz, hogy visszanyerje a formáját.
Ketrecharcosok Klubja.