Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Akár kötelezettségszegési eljárást is indíthat az Európai Bizottság a Budapest–Belgrád-vasútvonal fejlesztése miatt – állítja a Magyar Nemzet. A lap szerint a testület azért kezdte meg az eljárás előkészítését, mert erősen vitatható, hogy megtérül-e az 550 milliárd forintosra becsült beruházás, és gondok lehetnek a finanszírozási modellel is.
Korrupciót sejt Brüsszel a Budapest–Belgrád-vasútvonal kínai fejlesztésével összefüggésben – értesült a Magyar Nemzet, amely állítása szerint megszerezte a magyar kormány és az Európai Bizottság közötti kommunikációról készült, nem nyilvános jelentést. A gyanúra – írják – az ad okot, hogy elmaradt a tendereztetés.
Az EB már május 26-én megindította a kötelezettségszegési eljárás első fázisát. Ebben az úgynevezett pilot szakaszban a felek tárgyalásokon tisztázhatják a felvetődött kérdéseket, ha ez nem sikerül, elkezdődik a valódi eljárás.
A lap idéz a jelentésből: a bizottság álláspontja szerint a projekt kivitelezését a magyar és kínai kormányközi egyezményben közvetlenül ítélték oda a fővállalkozónak. A szucsoui megállapodás ugyanis a MÁV Zrt., valamint kínai vasúttársaságok, a China Railway International Corporation Ltd. és a China Railway International Group által létrehozott vegyesvállalatot nevezi meg a beruházás fővállalkozójának, ami Brüsszel szerint versenyjogi szabályokat sért – áll a cikkben.
A bizottság szerint az sem tisztázott, milyen szerepe van a MÁV-nak a kivitelezést vállaló konzorciumban. Az MN megkérdezte erről a vasúttársaságot, ahonnan azt a választ kapta, hogy a kapcsolat jelenleg is egyeztetés alatt áll.
Brüsszel a finanszírozási modellt ugyan egyelőre nem kifogásolta, de a lap szerint az is fennakadhat az uniós bürokrácián. A magyar elképzelés szerint ugyanis a vasútfejlesztést 85 százalékosban kínai hitel felvételével valósítanák meg.
A beruházással kapcsolatos kételyeket erősíti az MN szerint az is, hogy a kormány annak megvalósíthatósági tanulmányát tíz évre titkosította.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.