Tetszett a cikk?

Mert valami megváltozott Nagy-Britanniában a népszavazás óta. Amitől nem érzi jól magát.

A CNN egy maradáspárti szervezet nem reprezentatív felmérésére hivatkozva azt írja, a szigetországban élő, dolgozó, az EU más államaiból érkezett emberek 71 százalékának már megfordult a fejében, hogy talán jobb volna távozni a Brüsszellel szakító Londonnal. Az amerikai hírtelevízió riportjából kiderül, a népszavazás óta sokakkal nagyot fordult a világ.

Samuele Marcora olasz pszichológiaprofesszor mindenesetre úgy érzi, ez már nem az a Nagy-Britannia, ahova olyan lelkesen érkezett 18 évvel ezelőtt. Az egy nyitott és barátságos ország volt, ahol sok külföldi érezhette jól magát. A Brexit népszavazás óta megváltozott a hangulat. A professzor már nem szívesen keresi fel törzskocsmáját sem. Nem kell olaszul beszélnie, elég, ha megszólal angolul. A kiejtése elárulja. Máris jönnek a barátságtalan megjegyzések. Sokan egyből hazaküldenék pedig 18 éve él Angliában. Felesége még rosszabb helyzetben van, mert ő kínai származású. Rajta látszik az, hogy külföldi. Lépten-nyomon sértegetik. Még a gyógyszertárban is figyelmeztetik, ahol receptet vált be: ez nagyon drága gyógyszer, amit maga a brit államtól kedvezményesen kap! Fontolgatják a távozást, de még nem döntöttek.

Sara Calamassi is valóságos kálváriát él át, bár Angliát már a hazájának kezdte tekinteni. A férje ugyanis angol. Ő maga olasz, de Brüsszelben nőtt fel. Az egyetemi tanulmányait Skóciában végezte. Itt ismerte meg a férjét. Tizenegy éve él Angliában. A Brexit szavazás másnapján a férj szégyenkezett a honfitársai miatt, akik 52 százalékban a kilépés mellett döntöttek. Én igyekszem azzal az Angliával kapcsolatban maradni, mely 48 százalékban Európa mellett szavazott- mondja az olasz nő.

Persze vannak, akik rosszabbul járnak: egy lengyel és egy cseh férfit agyonvertek rossz hírű külvárosokban. Minden bizonnyal azért, mert külföldi munkavállalók voltak. Sok munkaadó hozott be olcsó munkásokat a kelet-európai uniós tagállamokból. Ma már a lengyelek alkotják a legnagyobb külföldi közösséget Nagy-Britanniában. Számuk több mint 800 ezer. Boris Johnson brit külügyminiszter a lengyel férfi temetése után Varsóba utazott, szentül megígérte, hogy Nagy-Britannia megvédi az unió polgárait.

 A 3,2 millió uniós polgár viszont egyre bizonytalanabb, sokan fontolgatják, hogy előbb elmennek, mielőtt kiutálnák őket. A konzervatív kormány azt ígéri: drasztikusan csökkenti a bevándorlást. De mi lesz azokkal, akik évek vagy évtizedek óta Nagy-Britanniában élnek? Lengyelországban már olyan oktatási reformon gondolkodnak, mely lehetővé tenné, hogy az Angliában elkezdett tanulmányokat évvesztés nélkül lehessen folytatni hazai földön.

Tényleg új Vaslady: Kőkemény bevándorlási törvény készül

A határok ellenőrzését mindennél fontosabbnak tartja a brit kormány, mely hajlandó lenne feladni ezért az 500 milliós uniós piacot is - ezt hangsúlyozta a Brexit-miniszter. David Davis szerint a népszavazás mindenekelőtt arról szólt, hogy meg kell szüntetni a tömeges bevándorlást az uniós országokból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!