szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 34 éves férfi egy másik ügyben elrendelt házi őrizetre kijelölt lakásból telefonált az időskorú sértetteknek, és bajba jutott unokájuknak, gyermeküknek adta ki magát, hogy pénzt csaljon ki tőlük.

A férfival szemben vagyon elleni bűncselekmények elkövetése miatt egy másik büntetőeljárás is folyamatban van, emiatt a bíróság még márciusban – nyomkövető technikai eszköz alkalmazása mellett – elrendelte a házi őrizetét.

Mivel jövedelme nem volt, a férfi eldöntötte, hogy unokázós csalással fog pénzhez jutni. A telefonkönyvből olyan neveket és számokat választott ki, amelyekről úgy gondolta, hogy idős emberekhez tartoznak. Felhívta őket, s unokájuknak vagy gyermeküknek adta ki magát, és közölte, hogy bajba került, azonnal pénzre van szüksége.

A házi őrizet helyeként kijelölt lakást nem hagyhatta el, így amikor már konkrét pénzátadásról volt szó, az élettársát, illetve egy közös nőismerősüket – másod- és harmadrendű vádlottakat – vette rá arra, hogy a kicsalt összegért menjenek el a sértettek címére.

A vádlott a fenti módszerrel a vádirat szerint 11 sértettől próbált jogtalanul pénzt szerezni. Ketten fizettek is neki, összesen mintegy 600 ezer forintot.

A többi esetben a bűncselekmények kísérleti szakban maradtak, mivel a sértettek gyanút fogtak, rájöttek, hogy megpróbálják őket átverni, ezért értesítették valódi hozzátartozóikat, illetve a rendőrséget.

Az ügy elsőrendű vádlottja többszörös visszaeső elkövetőnek minősül, vele szemben a vád tárgyát képező csalások, illetve csalási kísérletek miatt kiszabható szabadságvesztés felső határa 10 év fölé emelkedhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!