Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
114 ezer köbméteres munkagödör, hat szint, 33 ezer négyzetméter terület, 36 méteres magasság, nyolcmillió literes akvárium - ezek a brutális paraméterek a Pannon Parkot jelölik, amely a Városligetben épülhet meg. Az eredetileg becsült 25 milliárd helyett 32,7 milliárdért, kiegészülve pár kisebb melléklétesítménnyel - a drágulás okai között a munkaerőhiány és a dráguló alapanyagárak mellett "sok egyéb tényező" is szerepel.
32,7 milliárd forintért építi a Market Zrt. és a Vilati kettős a Biodómot a Városligetben, adta hírül az Átlátszó. A Pannon Park felépítésére hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzést írt ki a Fővárosi Állatkert, miután az első kör eredménytelenül zárult - akkor a 25 milliárdosra becsült munkára 34 és 36 milliárdos ajánlatok érkeztek a Strabag és Market-Vilati kettőstől - őket hívták aztán vissza a második tenderre.
Amire aztán tehát 32,7 milliárdért a Market-Vilati adta a kedvezőbb ajánlatot. Ami tehát drága volt akkor, az most átment 2 milliárddal kevesebbért - Lázár János még 2017 májusában jelezte, hogy megkapja a beruházás a többletforrásokat.
A Pannon Park öthektáros területe, amit a megszüntetett Vidámparktól örökölt meg az Állatkert, az ősi pannon éghajlatot idézi majd fel, a Biodóm pedig ennek részeként egy fedett, óriási terület lesz, amelynek legmagasabb pontja 36 méter lesz, írja a Magyar Építők. De lesz benne egy hatalmas tó is, ami egy nyolcmillió literes akváriumot jelent, illetve egy mesepark is.
A drágulás okát a Magyar Építők így látja:"az országban zajló jelentős beruházások számának emelkedésével párhuzamosan egyebek közt nőtt a munkaerő-kereslet és a különböző építőanyagok ára, és sok egyéb tényező is növelte a felmerülő költségeket".
A beruházást nemcsak a legelvakultabb ligetvédő érezheti megalománnak a Magyar Építők leírása alapján: először ki kell ásni egy 114 ezer köbméteres munkagödröt, "melybe 1515 darab, 10-11 méteres cölöpalap, erre pedig több mint 30 ezer köbméternyi vasbeton szerkezet kerül". A biodóm feletti üvegtetőt 961 tonna acélszerkezetből alakítják ki.
A dómnak több mint 800 nyílászárója lesz, összesen 3000 köbméternyi édes- és sósvíz kerül bele. Az épület hatszintes lesz, összesen 33 ezer négyzetméter területtel.
Ez részletesen:
mélyszint (-4,8m): 7.397m²
akvárium (-2m): 2.013m²
földszint: 14.911m²
első emelet (+3,6m): 2.100m²
második emelet (+7,2m): 5.786m²
harmadik emelet (lombkorona): 501m²
És egy 312 négyzetméteres jegyárusító épületet is felépít a Market-Vilati.
Garancsi cége akár fájdalomdíjként is tekinthet a PannonParkra, mivel a Kopaszi gátnál létesülő, szintén hozzá tartozó DunaPart beruházásnál gondok merültek fel a magasházat illetően.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
15–9-re nyertek a mieink.