Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Európában ebben az üzletágban az egyik legnagyobb cég az olasz Costa Croisiere (Costa Crociere), amely jelenleg 15 óriáshajót üzemeltet. Ez a vállalat kezdeményezte a reformot.
A cég legkisebb hajója1680, a legnagyobb, a Costa Diademe 4947 utast képes befogadni. Persze vannak luxuskabinok is, de az átlagárak nyugat-európai mércével méltányosak: 330 euró egy személyre egy hétnapos földközi- tengeri hajókázás, míg a legdrágább a mostani ajánlatban egy kéthetes, dél-amerikai partok menti út, személyenként 1400 euróért. Ezek az árak a mai nyugat-európai fizetések ismeretében több, mint elérhetőek, tehát még egy munkanélküli is befizethet a „luxus hajókázásra”.
Vannak a fedélzeten teniszpályák, uszodák, edzőtermek, de ha valamennyi utas egyszerre akarná használni ezeket, nagy baj lenne. Viszont szerencsére az utasok 90 százaléka a nyugágyakban pihen és eszeget reggeltől estig. Mert a 300 eurós „all inclusive” szolgáltatást élvezik. Reggeli után kiülnek napozni, de már szolgálják is fel a tízórait. Aztán jön a bőséges ebéd, és az azt követő sziesztát pizza felszolgálásával zárják. A vacsorára étvágygerjesztő falatokkal és italokkal készítik fel, az egész napot fetrengéssel töltő utasokat. A napot záró utolsó étkezéskor mindenki annyit eszik, amennyit bír, vagy nem szégyell és másnap reggel újra indul a „nagy zabálás”. Na, ezt az abszolút irracionális rendszert szeretné most megtörni a Costa Croisiere, amely vállalta, hogy 2020-ra ötven százalékkal csökkenti a kidobott ételek mennyiségét- írja a Les Echos.
A korlátlan és mértéktelen falás lehetősége ugyanis egyben korlátlan pazarlást is jelent. A 300 eurót fizető utas mindig telerakja a tányérját, de végül minimum a felét kidobja, mert a gyomra nem bővíthető határtalanul. Az olasz cég most korszerű technikai eszközöket vet be a pazarlás csökkentésére. Például, de ez csak egy a sok kis apró trükk közül, konyhai mérlegeiket összekötik egy számítógéppel, amely azonnal jelzi a túladagolást. Csak ezzel a módszerrel kb. 10 százalékkal csökkenthető a pazarlás. Aztán: bevezetik a „nagy zabálást” megelőző óvatos kóstolást, amivel elérhető, hogy a vendég csak abból fogyasszon, ami valóban ízlik neki és így tovább, sok módszer van.
A Costa Croisiere hírnevét igencsak beárnyékolta az egykori zászlóshajó, a Costa Concordia 2012-es itáliai balesete. De a cég imázsa azóta helyreállt, és a most meghirdetett ételspórolási kampány is az összkép javítását szolgálja. Az ENSZ hivatalos adatai szerint a világban megtermelt élelmiszer egyharmada, vagyis 1,3 milliárd tonnányi élelem megy pocsékba. És ezért nem a szegény, hanem a gazdag államok felelősek, miközben a világ legszerencsétlenebb országaiban csaknem 800 millió az alultápláltak száma.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.