szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Venezuela nyugati részén található Elorza városa vezetői úgy döntöttek, hogy megpróbálják egyszerűbbé tenni a fizetést a városba látogató vendégek, illetve ott élők számára. A végletekig elértéktelenedett bolívarral ez az egyszerű művelet sokszor nem olyan egyszerű már ugyanis.

A világon most Venezuelában a legmagasabb az infláció, folyamatosan zsugorodik a gazdaság, a nemzeti valuta, a bolivar pedig elértéktelenedett. Becslések szerint tízezer bolivar a feketepiacon kevesebb mint öt amerikai centet ér. A boltokban áruhiány van, így jó ideje nem is feltétlenül az a legfontosabb kérdés, kinek mennyi és milyen értékű pénze van, hanem az, beszerezhető-e az adott termék hivatalos úton vagy marad a feketepiac.

Elorza városában ezért találták ki, hogy az ott hétfőn kezdődő ünnepségsorozaton helyi pénz kibocsátásával könnyítik meg a fizetést. Az ígéretek szerint az oda látogató vendégek és a kereskedők is jól járnak majd ezzel a konstrukcióval.

Az új pénzt, akárcsak a várost, elorzának hívják, és a polgármesteri hivataltól lehet megvásárolni, átutalással vagy bankkártyával. A polgármester szerint eddig kétmilliárd bolivar értékben adtak el elorzai bankókat, amelyekkel egyszerűbb lesz fizetni, nem kell nagy mennyiségű bolivarral bajlódni. A kétmilliárd bolivárnyi elorza feketepiaci értéke valahol 9 ezer amerikai dollár alatt van a BBC összefoglalója szerint.

A helyi hatóságok az elorza vásárlásakor elég magas, 8 százalékos jutalékot számítanak fel, de azt ígérik, hogy az el nem költött helyi pénz értékét visszatérítik a vásárlók számlájára, persze bolivarban. 

Elorza nem az első város Venezuelában, amely helyi pénzzel próbálkozik. Decemberben az El Panal nevű caracasi közösség kitalálta a panales nevű bankjegyet, amellyel a közösségnél termelt rizsért lehetett „fizetni”.

Nicolás Maduro venezuelai elnök hosszú ideje saját magán és kormányán kívül mindenki mást hibáztat az ország gazdaságának hanyatlásáért. Szerinte gazdasági háborút folytatnak egyes külföldi államok Venezuela ellen, de volt olyan állítása is, hogy a szomszédos Kolumbiába csempésztek ki egyesek bolivart, és ez is hozzájárult a nemzeti valuta tönkretételéhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!