szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hamarosan részletes tájékoztatást is közzétesz a kormány, ám a vállalkozásokat arra figyelmeztetik: mindenképpen készüljenek fel arra, hogy a britek megállapodás nélkül lépnek ki az EU-ból.

Jogszabályokat készít elő arra az esetre a magyar kormány, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép ki – a tervek szerint március 29-én – az Európai Unióból – mondta el Schmitt Pál Péter, a Miniszterelnökség uniós koordinációért felelős helyettes államtitkára a Deloitte konferenciáján. A politikus a részletekről egyelőre nem kívánt nyilatkozni, ez mindenesetre váltás ahhoz képest, hogy Orbán Viktor miniszterelnök január közepén még arról beszélt: „egy megállapodás nélküli Brexit jelentős hatást nem gyakorol Magyarországra és a magyar gazdaságra”. Akkor arról írtunk, hogy miközben az EU szinte minden országában készült már terv, jogszabály a no deal esetére, a kormány ezzel eddig adós maradt.

Ami a gazdaságra gyakorolt esetleges hatást illeti, Schmitt is ugyanígy nyilatkozott, hozzátette azonban, a vállalkozásoknak nem árt felkészülniük erre az eshetőségre, ebben felajánlotta a kabinet segítségét is. A kormány nem csak jogalkotással készül az egyre inkább reális lehetőségként emlegetett no dealre, hanem a kormányzati portálon (kormany.hu) heteken belül egy aloldalt szentel majd az ezzel kapcsolatos részletes információknak – mondta el a helyettes államtitkár.

Schmitt emlékeztetett: az Európai Bizottság is több ponton készített már vésztervet a megállapodás nélküli Brexit esetére. Kiemelte azt az intézkedést, amelynek köszönhetően az Erasmus folyósítása nem áll le sem a brit diákok esetében, sem az uniós – akár magyar – diákoknak, akik a kilépés időpontjában a szigetország valamely oktatási intézményében tanulnak.

A politikus a konferencián a magyar kormány részéről ritkán hallható dicséretet is megfogalmazott az Európai Bizottsággal kapcsolatban. A dicséret egészen pontosan Michel Barnier-nak, az EU Brexit-főtárgyalójának szólt: „bebizonyította, hogyan kellene működnie az Európai Bizottságnak, korrekt, transzparens módon tárgyalt, a föderatív szempontok helyett figyelembe véve a tagállamok véleményét, a V4-ek érdekeit” – mondott köszönetet Schmitt Pál Péter.

Emlékeztetett: a Brexittel kapcsolatban a helyzet akár március legvégéig sem tisztul majd, elképzelhető, hogy csak a március 21-22-i brüsszeli (rendes) EU-csúcson hoznak a 28-ak végleges döntést. Erre utalt kedden a brit konzervatívok több vezetője is, akik nem zárták ki, hogy csak a Brexit tervezett időpontjának a hetében szavazhat a londoni parlament a kérdésről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!