szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Királyság az utolsó napját töltötte pénteken az Európai Unióban. A hvg.hu tudósítói Londonból mondták el, mivel töltötte ezt a szomorkás napot a brit főváros, és közben választ adtunk azokra a kérdésekre is, amelyeket olvasóink tettek fel nekünk a Brexitről.

Most érkezett

Olvasónk kérdezi: Ha csomagot rendelek, megvámolják?

Válasz: Egyelőre nem, az átmeneti időszak végéig az Egyesült Királyság a belső piac része marad. A brit kormány ugyanakkor a „hard Brexit”, vagyis a teljes szakítás mellett döntött, tehát a belső piaci tagság az átmeneti időszak után megszűnik. Ez azt jelenti, hogy a WTO vámtarifáit kell alkalmazni, hacsak nem születik átfogó szabadkereskedelmi megállapodás az EU és a szigetország között. (Az uniós tagországoknak nincs önálló kereskedelempolitikája, tehát a magyarok nem tudnak különmegállapodást kötni Londonnal.) A cél ez, a kérdés az lesz, hogy sikerül-e 2020 végéig lezavarni a tárgyalásokat, és ha nem, akkor a vámok bevezetése következik, vagy az átmenet meghosszabbítása.

Eljött a Brexit napja, sírjunk vagy nevessünk?

A britek távozása 47 év után szabad szemmel is jól látható lyukat üt az EU egyáltalán nem sziklaszilárd falán, a brit társadalomban pedig eddig szunnyadó konfliktusokat hozhat a felszínre.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Hiába az angolos távozás, a Brexitnek még nincs vége

Van, aki üdvrivalgásban tör ki, mert elhiszi, hogy az ország végre visszaveszi a brüsszeli bürokratáktól az irányítást, saját lábára áll, és ismét nagyhatalommá válik. Van, aki elkeseredésében a legszívesebben sikítana, amiért kikerül az európai integráció védőernyője alól, és magára marad a nagyvilágban.

Olvasónk kérdezi: Vége a fapados utazgatásnak?

Válasz: Tény, hogy a fapadosok terjedéséhez nagyban hozzájárult, hogy az egységes európai piacon korlátozás nélkül indíthattak járatokat a légitársaságok, ezek az utak ma már nem csak az unióban elérhetőek. Figyelembe véve, hogy az Egyesült Királyságban több százezer magyar él – és számuk aligha fog érdemben csökkenni a jövőben sem –, a kereslet is meglesz ezekre a járatokra.

A probléma abban lehet, hogy az EU azt várja el az unión belül járatokat indító társaságoktól, hogy a részvényeik többsége uniós tulajdonban legyen. Ezt nem csak a briteknek kell teljesíteniük, de például a londoni tőzsdén jegyzett Wizz Airnek is.

Nádasdy Ádám: Az ország, amelyre felnéztem, így lealjasodott

Hogyan tekint a Brexitre Nádasdy Ádám költő, aki élete nagyobb részét már Londonban tölti? Shakespeare fordítójával beszélgettünk angol érzékenységről, brit hülyeségről és állandóan pattogó európaiakról.

 

Olvasónk kérdezi: Drágulhatnak a repülőjegyek a kilépés miatt?

Válasz: A repülőjegyek árát inkább a forint árfolyama fogja befolyásolni – bár a Brexit-népszavazás óta jelentősen esett a font árfolyama, most már nem számítanak erre. Sőt, az a bizonyosság, hogy a Brexit rendezett körülmények között történik meg, még erősítheti az árfolyamot.

Addig legalábbis, amíg ki nem derül, hogy a jövőbeli viszonyról szóló, igen rövidre szabott tárgyalások netán összeomlanak.

Egy brit Budapesten: A kisebbséghez tartozom, ebből kell kihozni a legtöbbet

Hogyan tekint a Brexitre egy Budapesten élő brit állampolgár, aki ráadásul Észak-Írországban született? Owen Good aggódik Belfastért, elszomorítja a kilépés, és igyekszik a kis dolgokban megtalálni az értelmet. A 30 éves műfordító kilenc éve él Magyarországon, és szerkeszti a hazai irodalomról angolul hírt adó HLO.hu-t.

Tűzijáték helyett Nigel Farage jutott a londoniaknak a Brexit éjszakájára

Nagy nyilvános ünneplést különösebben nem csapott a kormány a Brexitnek – nem is igazán lehetne, hiszen a függetlenség örömén túl azért azt is kénytelen sugározni, mennyire jó viszonyra törekszik az Európai Unióval. Részletek: >>>

Olvasónk kérdezi: Meddig nem kell útlevél vagy vízum a kiutazáshoz?

Válasz: A rendezett kilépés után következő átmeneti időszakban semmi nem változik, vagyis a magyarok személyi igazolvánnyal is beléphetnek az Egyesült Királyság területére. (Az ország most sem tagja a schengeni övezetnek, tehát az úti okmányok ellenőrzése eddig is kötelező volt, ebben sem lesz változás.) Az átmeneti időszak lejárta után azonban elképzelhető, hogy a brit kormány elvárja az útlevél meglétét, netán vízumot is kérhet az uniós polgároktól – bár ez utóbbi nem tűnik valószínűnek.

“A Brexit-pártiak elég agresszív népség, jobb vigyázni velük”

Kitartóan, de kissé megfogyatkozva tüntettek Nagy-Britannia kilépése ellen a Bollocks to Brexit mozgalom tagjai a Parlament előtt csütörtök este. A kisebb csoportosulás persze nem először keltett feltűnést, sárga matricájukból eddig több mint egymilliót osztottak ki országszerte. Egy közösségi kampányban pedig 15 ezer fontot gyűjtöttek össze, hogy egy cirkáló buszon is körbevigyék az üzenetet.

A téren este nyolckor mindenesetre kevesebb mint ötvenen lengették a világító uniós zászlókat és énekelték a kilépés elleni himnuszukat, de kilenc után már ők is kezdtek összepakolni. “Három órája itt állok, most már kissé átfagytam” – kért elnézést az egyikük.

Londonban ugyan péntek délután is tartanak demonstrációt a kilépés ellen, a hvg.hu-nak néhány résztvevő azt mondta, ők már nem akarják megkockáztatni, hogy valami bajuk legyen. “A Brexit-pártiak elég agresszív népség, jobb vigyázni velük” – mondta egy felmatricázott nő, majd magára csavarta az uniós zászlót.

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!