szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Világszerte fennakadásokat okoz a koronavírus-járvány, a fontosabb tőzsdei indexek zuhannak, és várhatóan még többet fognak esni.

A világ számos országának tőzsdeindexei és vállalatai könyveltek el jelentős zuhanást február 24-én, hétfőn, miután egyre több koronavírus-fertőzöttet találtak Kínán kívül, többek közt Olaszországban, Dél-Koreában és a Közel-Keleten:

  • a dél-koreai Kospi index 3,9 százalékkal gyengült zárásra,
  • az olasz FTSE MIB 5,5 százalékot esett,
  • az európai Stoxx 600 3,8 százalékot zuhant, a brit, a francia és a német indexek is estek,
  • a legfontosabb amerikai indexek, a Dow Jones, az S&P, a Nasdaq mind 3 százalék fölött zuhantak.

A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX szintén bő 3 százalékot esett, a vezető papírok közül a Mol és a Magyar Telekom könyvelt el jelentősebb csökkenést.

Koronavírus: Kormányzati tájékoztató a fejleményekről - élő

Olaszországban négyre emelkedett a koronavírus halálos áldozatainak száma, itthon Észak-Olaszországban nyaraló diákcsoportot, tanáraikat és a busz sofőrjeit zárták karantén alá. Már vizsgálják őket, egyelőre tünetmentesek.

Olaszországban, ahol többen meghaltak a vírus miatt és több száz fertőzöttet találtak, a bankok részvényárfolyamai mélyrepülésbe kezdtek, a Juventus futballklub papírjai 11 százalékot estek.

Ráadásul a helyzet jó eséllyel romlani fog: „A világ második legnagyobb gazdasága leállt. A piacok ezt még nem árazták be teljesen” – mondta Larry Benedict tőzsdei szakértő a CNBC-nek. Benedict szerint 10-15 százalékos csökkenés sem kizárt, különösen a nagy techcégek és az általuk erősen befolyásolt indexek esetében. Warren Buffett befektetési guru ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy nincs ok pánikra – legalábbis ami az amerikai gazdaságot illeti, amely ugyan

már érzi a koronavírus hatásait, de továbbra is egészséges.

Hszi Csinping február 23-án egy pekingi rendezvényen azt kérte a kínai lakosságtól, hogy a meghosszabbított újévi munkaszünet után térjenek vissza dolgozni. A kínai Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság 24-ei adatai szerint az acélipar termelése 67,4 százalékban állt helyre, az élelmiszerfeldolgozó-iparé 70 százalék fölött, a szénbányászaté 76 százalékban.

A koronavírus által a kínai (és dél-koreai) gazdaságban okozott fennakadások az egész világon zavarokat keltenek az ellátási láncokban.

Koronavírus: az IMF egyre jobban aggódik, Kína már készül a válaszlépésekre

Az észak-olaszországi Lombardia és Veneto térségében lezárják az új koronavírus gócpontjait; az ott élők a következő két hétben nem hagyhatják el a területet, és senki nem léphet be oda - jelentette be Giuseppe Conte olasz miniszterelnök a rendkívüli rendelet pontjait ismertetve sajtótájékoztatón szombat éjszaka.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!