szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Montenegró és Ciprus a fő célpont, de minden olyan ország szóba jöhet, ahol alacsony a fertőzöttség és jó az orvosi ellátás.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A járvány kitörése óta 49 százalékkal többen érdeklődtek a Henley&Partners tanácsadócégnél, amely gazdagokat segít különböző országok útleveleihez. Ne gondoljunk illegális ügyekre, hiszen sok állam ad okmányokat – az angolban citizen-by-investment programnak (CIP) nevezik, azaz állampolgárság befektetésért –, ha az érdeklődő megfelelő összeget fektet be az országban.

A folyamat nem új, de korábban az adóelkerülés céljából vásároltak útlevelet, vagy azért, hogy diverzifikálják a portfoliójukat, illetve néha szerepet játszott az is, hogy milyen a szóban forgó országban az egészségügy, illetve az oktatás színvonala, addig most a koronavírus miatt pörgött fel az üzletág, az említett tanácsadócégnél például 42 százalékkal nőtt a megindított ügyek száma.

A legfőbb célpontoknak most Montenegró és Ciprus számít, de Málta is a legkeresettebbek között van. Persze az árak is különböznek: Cipruson például 2,5 millió dollárt kell befektetni, de ezért uniós útlevelet kapnak a kiváltságosok, amivel szabadon lehet utazni a világban. Montenegró jóval olcsóbb, mert az ország még nem tagja az EU-nak: ott „csak” 294 ezer dollár a belépő ára.

Ugyancsak népszerű Új-Zéland, ahol legutóbb 100 nap elteltével találtak új koronavírus-fertőzöttet. "A legtöbben azt csinálják, hogy létesítenek egy biofarmot 10 millió új-zélandi dollárért. Ezért megkapják az útlevelet, és lesz egy hely is a világban, ahova szükség esetén el lehet menekülni a járvány elől" – nyilatkozta Dominic Volek, a tanácsadó cég vezetője a CNN-nek, aki szerint a gazdagok nem 5-10, hanem inkább 100 évre terveznek, így a következő világjárványokat figyelembe véve döntenek. És az is ezen országok mellett szól, hogy az általános vélekedés szerint a kisebb országok jobban tudják kezelni a vírusválságot: több népszerű karibi országban alig voltak eddig fertőzöttek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!