Tetszett a cikk?

Az Alkotmánybíróság arra hivatkozva utasította vissza érdemi vizsgálat nélkül 59 ellenzéki képviselő panaszát a Samsung-gyár területét Gödtől elvevő kormányrendelet ellen, hogy az már nincs hatályban. Igaz, hogy azért nincs, mert azóta törvénnyel véglegesítették a panaszolt eljárást, de mivel arról nem szólt a korábban készült beadvány, azzal nem foglalkozott az Ab.

A kormány a járvány miatti veszélyhelyzetben hozott egy rendeletet a különleges gazdasági övezetekről, ami azt jelenti, hogy bizonyos közterületek, közparkok, közutak tulajdonjoga és a helyi adóztatás joga a megyei önkormányzatot illeti, a megye határozhatja meg a településrendezési és környezetvédelmi szabályokat, a polgármester és a jegyző elveszíti egy sor hatáskörét. Ez egyúttal szakítást jelentett azzal az emberemlékezet óta érvényes elvvel, hogy az ország területének minden négyzetmétere valamelyik településhez tartozik. A megyéknek soha nem volt közvetlenül irányított területük, viszont az összes megyei önkormányzat fideszes többségű.

Az említett rendelet alapján rögtön ki is jelöltek egy ilyen övezetet Gödön: a Samsung-gyár területét. Balogh Csaba polgármester akkor ezt írta erről:

A jövőben sem az önkormányzatnak, sem a gödi lakosoknak nem lesz beleszólása abba, hogy mi történik az ipari park területén, mit és hol építenek, vagy hogy milyen környezetszennyező tevékenységet végezhetnek”.

Ez ellen fordult az Alkotmánybírósághoz 59 ellenzéki képviselő, akik szerint ez a rendelet – túl azon, hogy semmi köze nem volt a járvány elleni védekezéshez, ami miatt a veszélyhelyzetet elrendelték – az önkormányzati tulajdon elvonását teszi lehetővé, ellentétes az önkormányzatiság és népképviselet elvével és a Helyi Önkormányzatok Európai Chartájával.

Az Ab Juhász Imre vezette tanácsa egyszerű megoldást választott: mivel a kifogásolt rendelet már hatályát vesztette, nincs ügy. Igaz, hogy – mint ezt az Ab-végzés indoklása maga is tartalmazza – azért vesztette hatályát, mert júniusban a különleges gazdasági övezetről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2020. évi LIX. törvény véglegesítette ezt a megoldást, immár a veszélyhelyzettől függetlenül, de mivel a panasz nem a törvény ellen irányult, ezzel az alkotmánybírák nem foglalkoztak.

Mivel azonban a törvény ellen az összes kifogás felhozható, amit a rendelet ellen leírtak, az ellenzék most nem tehet mást, mint hogy még egyszer nekifut a témának – ha már ezt június óta elfelejtette megtenni –, és akkor az Ab hátha megvizsgálja a beadvány tartalmát is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!