Beindult a gázterminál, ahonnan a magyar fogyasztás tizedét fedezhetik nem orosz gázzal

Megkezdte a kereskedelmi termelést a horvát cseppfolyósgáz-terminál, amelyen Magyarország az éves gázszükséglete 10 százalékát fedező kapacitást kötött le hat évre.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Beindult a gázterminál, ahonnan a magyar fogyasztás tizedét fedezhetik nem orosz gázzal

Kikötött pénteken a krki Omisaljban az első amerikai LNG-tankerhajó 143 ezer köbméter cseppfolyósított földgázzal és ezzel az úszó terminál megkezdte kereskedelmi termelését - közölte Hrvoje Krhen, az LNG Hrvatska vállalat igazgatója, hozzátéve, hogy ezt egyhónapos próbaüzem előzte meg.

Az adriai cseppfolyósgáz-terminál kapacitása 2,6 milliárd köbméter évente. Az elkövetkező három évre sikerült értékesíteni az összes kapacitását, 2027-ig nyolcvan százalékát, ezt követően pedig - 2035-ig - a felét - mondta Krhen.

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szeptember elején jelentette be, hogy Magyarország hosszútávú gázszerződést kötött a Shell-lel, a brit-holland energetikai vállalat hat évig évi 250 millió köbméter földgázt szállít le.

A Shelltől vásárolt gáz a horvátországi Krk szigetén épülő cseppfolyósgáz (LNG) terminálon keresztül érkezik majd, a terminálon a magyar állami földgázkereskedő cég horvát leánya még június elején évi egymilliárd köbméter kapacitást kötött le, szintén hat évre. A gázszerződés értékét a felek nem közölték, a külügyminiszter annyit mondott, hogy részben a koronavírus, részben az azt megelőző komoly túltermelési válság miatt az LNG ára a vezetékes gázé alá esett. Az évi egymilliárd köbméternyi import azt jelenti, hogy 2027 végéig a magyar gázszükséglet tíz százalékát a krki LNG terminálról fedezik majd. Ehhez persze egyéb vásárlásokra is szükség lesz, a Shell-szerződés ugyanis csak a lekötött kapacitás negyedét fedezi.

Horvátország év eleje óta képes Magyarország irányába gázt továbbítani, ekkor adták át az ehhez szükséges kompresszorállomást. A magyar kormány évek óta támogatja a krki terminál megépítését, sőt részesedést is vásárolna benne – ez egyelőre nem történt meg, a híresztelések szerint a horvát fél jelentős kapacitás lekötését szabta feltételül.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek