Győrffy Dóra: Az a baj, hogy a kormány a rászorulók helyett sportra és vadászkiállításra költött

Ha a gazdaság szereplői a beáramló pénz megszerzésére hajtanak, elhanyagolják a piaci versenyt, az innovációt – mondja Győrffy Dóra egyetemi tanár a HVG-nek adott interjúban, jelezve: az uniós pénzesőnek is vannak veszélyei.

  • HVG HVG
Győrffy Dóra: Az a baj, hogy a kormány a rászorulók helyett sportra és vadászkiállításra költött

HVG: Milyen volt a magyar kormány válságkezelésének első éve? Sikerült elérni a kormányzati célt, azaz kanyarban előzni?

Győrffy Dóra: Tény, hogy a magyar gazdaság tavaly kevésbé zsugorodott, mint amire akár a kormány, akár az Európai Bizottság szakértői számítottak, és az uniós átlagnál is kisebb visszaesést szenvedett el. Csakhogy a Magyarország szempontjából igazán fontos mezőnyben, a régióban voltak nála jobbak.

HVG: Pedig a magyar állam őrületes mennyiségű közpénzt költött a gazdaság élénkítésére, főleg decemberben. Meg is lódultak az állami beruházások. Ez is kevés volt?

Gy. D.: Nem az a fő kérdés, hogy mennyit költött, hanem az, hogy mire. A pénzek háromnegyede nem közvetlenül járvány- és válságkezelésre ment el, hanem a megszokott célokra, például labdarúgásra, versenysportra, a Mathias Corvinus Collegium felfuttatására, határon túli fejlesztésekre, a vadászati világkiállításra. Viszont épp azok nem kaptak segítséget, akik a legjobban rászorulnának: a majdnem munkanélküliek, az alulfoglalkoztatottak, az ellátatlanok. Aki elveszítette az állását, az elbukta a családi kedvezményeket is. A segély pedig borzasztóan alacsony, és rövid ideig jár.

HVG: Az EU idén induló hétéves pénzügyi tervében Magyarország évente s átlagosan a hazai össztermék három százalékára tehető ingyenes forráshoz jut. Értelmesen elköltve hatalmas ugrást tenne lehetővé, minőségben is.

Gy. D.: Volt ennél több is, 2010 és 2018 között a nemzeti jövedelem 3,99 százalékára tehető összeg érkezett az Európai Uniótól. Egy főre vetítve Magyarország részesült a legnagyobb támogatásban. Azt hittük, 2020 után ez jócskán visszaesik, de az új helyreállítási alappal a pénzbőség továbbra is fennmarad. Ez egyrészt nagy segítség, másrészt azonban veszélyes is. Elérheti Magyarországot az úgynevezett nyersanyagátok; amikor egy-egy országban hirtelen megugrottak az exportbevételek, az társadalmi feszültségeket okozott, felerősítette a korrupciót. Ha a gazdaság szereplői a beáramló pénz megszerzésére hajtanak, elhanyagolják a piaci versenyt, az innovációt.

Az interjú teljes terjedelmében az e heti HVG Gazdaság rovatában, illetve online a hvg360-on olvasható.

 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek