szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mintegy 16 ezer tavaly vásárolt lélegeztetőgépből 425-öt ajándékoztak el.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

425 lélegeztetőgépet ajándékozott el eddig a kormány abból a mintegy 16 ezerből, amelyet tavaly, a járvány első hulláma alatt vásároltak – erről számolt be az RTL Híradó. A többi gép egy gödöllői raktárban áll, a tárolásuk, mint azt a HVG kiderítette, nagyjából 90 millió forintba kerül havonta.

Gödöllőről először Csehországba került 150 lélegeztetőgép, majd a Felvidékre 27, Kárpátaljára 50, a Vajdaságba 100, Boszniába 30, Libanonba 20, Jordániába 10, Kirgizisztánba 20, Ugandába pedig 18.

A lélegeztetőgépekért az állam nagyjából 300 milliárd forintot fizetett. Az hamar világossá vált, hogy a probléma nem a gépek száma, hanem az, hogy lesz-e elég ember, aki kezelje azokat – abban teljes volt az egyetértés, hogy 16 ezer lélegeztetőgép kezelésére elegendő szakképzett dolgozó nincs az egészségügyben, arról volt vita, hogy 1500 vagy 2000 körül, esetleg még egy kicsit magasabban van a kezelhető határ valójában. A harmadik hullám csúcsán, március 29-én 1549 koronavírusos beteg volt lélegeztetőgépen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Oroszi Babett Gazdaság

Offshore cégek is felbukkannak a lélegeztetőgép- és vakcinaszerződések főszereplői mögötti céghálóban

Két nőgyógyász és egy gyógyszerész alkotja azt az évek óta együtt dolgozó triót, akik közül ketten dokumentáltan igen közeli kapcsolatban vannak, illetve voltak a járványkezeléssel összefüggésben több mint 100 milliárd forint értékű szerződéseket elnyerő cégekkel. A trió céghálója körül egy időben több offshore cég tűnt fel, van köztük belize-i és vanuatui társaság is.