Hátrányba kerülhetnek a babaváró hitel új igénylői

Az elmúlt hónapokhoz hasonlóan júniusban is emelkedett a babaváró hitel ügyleti kamatát meghatározó referenciamutató, 1,70 százalékról 1,83 százalékra – a 2019. júliusi indulás óta csak két hónapban volt ennél magasabb ez az érték. Összefoglaltuk, milyen hatással van a referenciamutató változása azokra az igénylőkre, akik elvesztik a kamattámogatást, emellett azt is megnéztük, hogyan áll az állami kamatmentes kölcsön népszerűsége közel két évvel az indulás után.

  • Bank360.hu Bank360.hu
Hátrányba kerülhetnek a babaváró hitel új igénylői

Az előző hónap után ismét 13 bázisponttal emelkedett az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) közlése alapján a babaváró támogatásra vonatkozó referenciaérték, 1,70 százalékról 1,83 százalékra. Az indulás óta ez a harmadik legmagasabb érték, ennél magasabb csak az indulás első hónapjaiban volt. A referenciakamat változása azokat az igénylőket érinti, akik a futamidő alatt valamiért elveszítik az állami kamattámogatást, és vissza kell azt fizetniük, illetve a futamidő hátralévő részében kamattal terhelve kell folytatniuk a törlesztést.

A június elején közzétett 1,83 százalékos érték a júliusi igénylőkre vonatkozik, a júniusban szerződőknél még az 1,70 százalékos referenciamutató alapján számítják a bankok az ügyleti kamatot. A babaváró hitelre vonatkozó rendelet alapján az ügyleti kamat a kamattámogatás időszakában júniusban 4,21 százalék, júliusban pedig 4,38 százalék lesz – ezt az állam fizeti ki a hitelintézeteknek.

Ha nem jön a baba, vissza kell fizetni a támogatást

A babaváró hitel legtöbb előnyét elveszíti, aki a futamidő első öt évében nem vállal gyermeket, hiszen vissza kell fizetni az addig igénybe vett kamattámogatást, a fennmaradó tartozást pedig büntetőkamattal terhelve kell tovább fizetni. 

“Az első öt év után visszafizetendő összeg mértékét az igénylés pillanatában érvényes, szerződésbe bekerülő referenciamutató határozza meg, ez alapján a júliusi igénylőknek akár kétmillió forintot megközelítő összeget kellene visszafizetniük egy összegben” – mondta el Vrazsovits Rita, a Bank360.hu elemzője. 

Ez 76 ezer forinttal több, mint amire a júniusi igénylők számíthatnak az első öt év után esedékes visszafizetés esetén. Az 1 970 550 forintnál magasabb összegre csak az első két hónap igénylői számíthatnak, a 2019. júliusi és augusztusi igénylőknek a Bank360 számításai alapján még kétmillió forint feletti ügyleti kamattal kell számolniuk, ha nem teljesítik az első öt évben a gyermekvállalást a kamatmentességért.

Az egyetlen esély a megnövekedett terhek enyhítésére a gyermekvállalási támogatás, amit leghamarabb az igényléstől számított második gyermek után lehet igénybe venni – akár az első öt év után is. Ez a lehetőség a babaváró hitel sajátossága; más támogatásoknál, ahol szintén határidőhöz lehet kötve a gyermekvállalás teljesítése – például a csoknál vagy a falusi csoknál – erre nincs lehetőség. 

Másrészt viszont a csok a már meglévő gyerekek után is felvehető, és nemcsak a szerződéskötés után születettek számítanak, mint a babaváró hitel esetében – többek között ezért is fontos, hogy az állami támogatások igénylése előtt alaposan átnézzük a feltételeket, különös tekintettel azokra, amelyek megszegése a támogatás visszafizetésével járhat együtt. 

Hogy áll most a babaváró hitel?

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legutóbb közzétett folyósítási adatai alapján a hitelintézetek 49,65 milliárd forint babaváró hitelt helyeztek ki áprilisban, ami elmarad a márciusi 53,78 milliárd forintos eredménytől, a tavaly áprilisi 46,89 milliárd forintot azonban meghaladja. A volument tekintve a babaváró hitel jelenleg stabilan a személyi kölcsön előtt van, a lakáscélú hitelektől azonban jelentősen elmarad – utóbbi esetében az elmúlt két hónapban, márciusban és áprilisban is rekordösszegű folyósítási eredmény született. A 2019. júliusi indulás óta összesen 1276 milliárd fogyott a kamatmentes babaváró kölcsönből.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.