szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A német gazdasági kutatóintézet vizsgálta meg, melyik ország támogatta eddig Ukrajnát, és mennyire.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az ukrajnai invázió első, kritikus hónapjában a magyar állam más országokhoz képest nem támogatta túlzottan védekező szomszédját, a saját GDP-jéhez képest nem volt az első húsz támogató ország közt – írta meg a Szabad Európa. A lap a német gazdasági kutatóintézet felmérésére hivatkozik cikkében, ami három csoportra osztotta a támogatásokat: anyagi, katonai és humanitárius.

Ez alapján a háború első hónapjában 13 milliárd eurónyi támogatás ment a nyugati kormányoktól Ukrajnának. Ez felerészben hadianyagot jelentett, és legkisebb részben közvetlen anyagi támogatást.

A nyugati országok közül Észtország és Lengyelország próbált a saját anyagi lehetőségeihez képest a leginkább segíteni Ukrajnának a háború kitörése, február 24. és március 27. Között. Abszolút értékben pedig messze a legtöbbet az Egyesült Államok segített az országnak, az összes támogatás több mint felét ők adták a Kiel Institute összesítése alapján.

Az USA ráadásul több mint tízszer annyi humanitárius segítséget küldött, mint az összes többi nyugati ország a vizsgált időszak alatt.

A magyar támogatást durván hatmillió euró (2,2 milliárd forint) értékűre számolták ki a Kiel Institute részéről. Ezalatt többek közt üzemanyagot, orvosi eszközöket és élelmiszert kell érteni. A felmérésben ugyanakkor nem szerepelt a civilek önkéntes fáradozása, és a Magyarországon átutazó menedékeseknek nyújtott átmeneti állami segítség sem.

A környező országok közül Ausztria, Románia és Szlovénia volt Magyarország mögött a listán.

További részletek a Szabad Európa cikkében.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!