szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az tényfeltáró oldal egy hivatalos adatbázisból új információkat szerzett a magántőkealapokról.

A működő magántőkealapok mintegy ötödének, összesen 26-nak a tényleges tulajdonosát találta meg a végső tulajdonosokat tartalmazó állami adatbázisban - amelyet az adóhatóság kezel - a Direkt36.

Ennek azért van jelentősége, mert magántőkealapokra vonatkozó speciális szabályok a rejtőzködés lehetőségét nyújtják a befektetők számára. Míg a hagyományos cégek (kft.-k, bt.-k, részvénytársaságok stb.) esetében bárki néhány perces online kereséssel hivatalos információkat szerezhet a tulajdonosi hátterükről és pénzügyeikről, a magántőkealapokba befektetők zárt köre beteheti és gyarapíthatja a pénzét úgy, hogy a cégnyilvánossági szabályok nem vonatkoznak rá.

Amikor egy alapkezelő cég rendelkezik a pénzről a befektetők nevében, akkor alapkezelő cég adatai nyilvánosak, de azt nem lehet kideríteni, hogy kinek a pénze van az általuk kezelt magántőkealapban.

A Direkt36 által megtalált, EU-s előírásra létrehozott (és egy európai bírósági döntés nyomán várhatóan hamarosan meg is szűnő), a NAV által működtetett nyilvántartás esetében sem egyértelmű, hogy szerepelnie kell-e benne a magántőkealapok végső tulajdonosainak.  Az mindenesetre kiderült belőle, hogy száz százalékban Mészáros Lőrinc tulajdonában áll

  • a Manhattan magántőkealap, ami a Jászai Gellért által vezetett 4iG informatikai óriáscég részvényeinek 1,6 százalékát birtokolja;
  • a Repro I magántőkealap, amelyhez egy normafai ingatlan köthető biztosan;
  • az Eirene és a Metis magántőkealap, a melyek a Magyar Bankholding, az MKB, a Budapest Bank és a Takarékbank összeolvadásából létrejövő magyar szuperbank részvényeinek csaknem 15 százalékát birtokolják.

(Frissítés: szemlénk megjelenése után a 4iG azt közölte szerkesztőségünkkel, hogy 2019. június 20-án Jászai Gellért a 4iG Nyrt.-ben történő irányító befolyás megszerzésével egy időben a Manhattan és Repro I magántőkealapok tulajdonosa lett, és az alapok kezelése az egyszemélyi tulajdonában és irányítása alatt működő iKON Befektetési Alapkezelő Zrt. kezelésébe került. Mint kiderült, az iKON Befektetési Alapkezelő Zrt. kezdeményezi a NAV által vezetett tényleges tulajdonosi nyilvántartás javítását is.)

Ezeken kívül szintén biztossá vált, hogy az óriási Konzum PE, a Global Alfa, a Status Next, a Status Food és a Status Property nevű magántőkealapok végső soron Felcsút egykori polgármesteréé.

A Telexen megjelent oknyomozás arra is kitér, hogy:

  • A jegybankelnök fiának, Matolcsy Ádámnak a barátjaként is ismert Száraz Istvánról kiderült, hogy a Magyar Bankholding csaknem 11 százalékának végső tulajdonosa az Uncia Magántőkealap révén.
  • Egy a nyilvánosságban eddig kevéssé ismert, Hornung Áron nevű pécsi ingatlankereskedő a Közép-Európai I. és Közép-Európai II. nevű magántőkealapok tényleges tulajdonosa.
  • A magyar autópálya-koncessziót 35 évre – hat másik magántőkealappal konzorciumban – elnyerő magántőkealap a milliárdos Szíjj Lászlóé, Mészáros Lőrinc üzlettársáé.
  • Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója százszázalékos tulajdonosa a Solva magántőkealapnak, ami alap korábban egy esztergomi céget és a két esztergomi hotelt is vásárolt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!