szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

2024 első 11 hónapjában 2,9 százalékkal nőtt a volumen.

2024. novemberében a kiskereskedelmi forgalom volumene 4,1 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakét a naptárhatástól megtisztított adatok szerint. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 5,3, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,5, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,3 százalékkal nőtt a volumen. Ebben a hónapban az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1684 milliárd forintot ért el.

A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,6%-kal felülmúlta az előző havit. 2024. január–novemberben a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 2,9 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye a 2,9 százalékos növekedést sikernek tálalja: szerintük ez a növekedés „további lendületet ad a gazdaságnak”.

A minisztérium szerint az adatok arra világítanak rá, hogy „a lakosság bizalma egyre inkább kezd visszatérni, egyre bátrabban és többet költenek. A kiskereskedelmi forgalom folyamatos bővülését elsősorban a több mint egy éve tartó, legutóbb 9,4 százalékot kitevő dinamikus reálbér-emelkedés, valamint az alacsony szintre visszaszorított infláció teszi lehetővé” – fogalmaznak a közleményben.

Kiskereskedelmi forgalom változása, 2024. november
KSH

A KSH adatai részletesen:

  • Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 5,3 százalékkal bővült. Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 5,7, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,7 százalékkal növekedett.
  • A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 4,5 százalékkal bővült. Az eladások volumene a bútor-, műszakicikk-üzletekben 13, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 7,7, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 7,5, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 4,3, a használtcikk-üzletekben 3,5, valamint a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 1,1 százalékkal nőtt.
  • Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 9,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 1,3 százalékkal mérséklődött.
  • Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 1,3 százalékkal emelkedett.
  • A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek eladásai 11 százalékkal nőttek.
  • Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1684 milliárd forintot ért el.
  • Az országos kiskereskedelmi forgalom 47%-a az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38%-a a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 15%-a az üzemanyagtöltő állomások forgalmában realizálódott.

Az országos kiskereskedelmi forgalom 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 15 százaléka az üzemanyagtöltő állomások forgalmában realizálódott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!