Lehet-e egy vállalkozás kötelező bankszámlája Wise vagy Revolut számla?
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Vagy jól titkolják, vagy tényleg nem jutottak semmire egy év alatt a rendőrség és a NAV nyomozói, akik az után vizsgálódnak, hogy a Covid-tesztek milliárdos állami megrendelésén magukat degeszre kereső fideszes kötődésű cégek később hogyan fantomizálódtak.
Nem árulja el sem a rendőrség, sem pedig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), van-e már gyanúsítottja azoknak, az általuk folytatott nyomozásoknak, amelyek a Covid-világjárvány idején, a közbeszerzési szabályok mellőzésével milliárdos állami megbízásokhoz jutott, majd a profit kivétele után felszívódott cégeket érintik.
A Nemzeti Nyomozó Iroda rendőrei és a NAV nyomozói más-más cégeket érintő ügyeken dolgoznak, de ezekben közös, hogy az állam a Fidesz korábbi politikusaihoz köthető cégektől a fertőzés kimutatására szolgáló antigén-gyorstesztet vásárolt az Állami Egészségügyi Ellátó Központon (ÁEEK) keresztül. A cégek és a szerződések:
A két cég az egészségügyi piacon ismeretlen, de fideszes hátterű vállalkozás volt, amelyek közbeszerzés nélkül jutottak a milliárdos értékű állami megbízásokhoz. Ráadásul úgy, hogy előlegként a vételár felét előre elutalta az ÁEEK, így az előleg fedezte a szállítandó mennyiség beszerzési árát, vagyis
a cégek saját tőke és kockázatvállalás nélkül tudtak 100 százalékos haszonkulccsal üzletet kötni az állammal.
A Rayrai Kft. egy sikertelen thaimasszázs-cégből lett így pár hónap alatt közel kétmilliárdos árbevételű gyógyászati nagykereskedő. A cégben kevéssel az ÁEEK-szerződés előtt bukkant fel ügyvezetőként Kupper András volt fideszes parlamenti képviselő, majd tulajdonosként beszállt Tasnádi László volt belügyi államtitkár cége.
A közben Steriflow-ra átnevezett cég sem 2020 előtt, sem az ÁEEK-s szerződések után nem végzett érdemi üzleti tevékenységet. A szerződéssel érintett 2020-as évben 801 milliós nyereséget elérő cég a következő három évben minimális árbevétel mellett veszteséges volt, így 2024-ben elindult a végelszámolása, azóta törölték is.
A pár hónap alatt elért 795 milliós profitot a tulajdonosoknak osztalékként kifizető Rayrai/Steriflow Kft. ügyében vizsgálódó Nemzeti Nyomozó Iroda a HVG-vel közölte, hogy a hűtlen kezelés gyanújával indult „büntetőeljárás folyamatban van, a nyomozás érdekeire tekintettel arról bővebb tájékoztatást nem áll módunkban adni”.
Az ÁEEK-val még nagyobb tételben üzletelő, 3,15 milliárd forintos szerződést behúzó Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft. 2023-ban indult felszámolása szintén lezárult, ez a cég sem létezik már. Ám ennél még nyilvánvalóbb a strómanszerep: 3 hónappal az ÁEEK-s szerződés előtt jött csak létre, és fennállása alatt ez az egy bevétele volt:
Minerva-ÁEEK szerződés 2020 by HVG
Az ÁEEK-val kötött szerződést a Minerva Kft. részéről Martos Dániel ügyvezető-résztulajdonos írta alá. Martos éveken át a ferencvárosi Fidelitas, majd a helyi Fidesz fontos embere volt. Sőt, életrajza szerint 2004-2005-ben Szijjártó Péter parlamenti gyakornoka volt, ezután pedig a Fidesz-alelnök Pelczné Gáll Ildikó mellett lett titkár.
Később Martos a IX. kerület vagyonkezelő cégében a parkolási rendszerért felelt. A vezérigazgató-helyettesi posztról 2018 végén távozott, miután a 444.hu leleplezte, hogy a parkolóautomatákba dobott pénzeknek csak a töredéke jut el a kerület kasszájába. Martos amilyen sietősen távozott a ferencvárosi önkormányzattól,
olyan gyorsan hagyta el a milliárdos állami biznisz lezárultával a saját cégét is.
Ő és üzlettársa, a szintén volt fidelitasos P. Adrienn 2021 februárjában eladta a céget egy borsodi zsákfaluban, Rakacán élő, 19 éves fiatalnak, aki aztán egyszemélyes „taggyűlésen” döntött Martosnak és P.-nek 98-98 millió forint osztalék kifizetéséről a cég egyetlen üzletének profitjából. Pár hónappal később elindult a cég felszámolása.
A cég fantomizálódása után – miután Ujhelyi István volt EP-s képviselő, majd Vadai Ágnes DK-s politikus is bírálta az ÁEEK-s szerződéseket, és a cégek stróman-jellegét –, az ügyben némi aktatologatás után a NAV indított nyomozást, amelyről a HVG érdeklődésére csak annyit mondtak, most „nincs nyilvánosságra hozható információ”.
(Nyitóképünk illusztráció. Fotó: Túry Gergely)
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Két tankert is megtámadtak a jemeni húszik pár nap leforgása alatt a Vörös-tengeren. Az akciókról és a süllyedő hajókról látványos videókat forgattak.
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.