szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ez a Magyarországnak járó felzárkóztatási pénzek 7 százaléka.

A Magyarországnak járó kohéziós pénzekből vonták le azokat a büntetéseket, amelyeket a migrációs szabályokkal kapcsolatos Európai Bírósági ítélet miatt kellene befizetnie a kormánynak, mely azonban nem fizet, értesült a Népszava.

Mint ismert, az Európai Unió Bírósága tavaly nyáron elítélte Magyarországot, mert a migrációs jogszabálya az uniós joggal ellentétes, de azt az Orbán-kormány az ítélet ellenére sem módosította. Ezért 200 millió euró (csaknem 80 milliárd forint) alapbüntetést szabtak ki, ami minden nap további egy millió euró (400 millió forint) büntetéssel növekszik, ameddig a kormány végre nem hajtja az ítéletet.

Tavaly év végéig már le is vonták a 200 milliós alapbüntetést, idén pedig már három részletben 93 millió eurót „számoltak el”, és további összegek levonása is küszöbön áll a március közepéig összegyűjtött 477 millió eurós (191 milliárdos) büntetésből.

Az Európai Bizottság hivatalosan nem nevezte meg, milyen kifizetésből vonták le az összegeket, de a Népszava egy belső forrása szerint eddig mindig a kohéziós pénzekből érkezett meg kevesebb a tervezettnél. A kohéziós pénzekből tavaly egymilliárd euró már biztosan elúszott, ehhez idén csatlakozott a fentebb említett 477 millió euró is, ez együtt majdnem 600 milliárd forintot tesz ki, a teljes keret majdnem 7 százalékát.

Orbán tényleg bejelentette a jogállamiság helyreállítását és a korrupció megszüntetését? Csak a kezét figyeljék!

Égetően hiányoznak a magyar költségvetésből a blokkolt uniós források. Többéves problémáról beszélünk, amelynek megoldása a kormány kezében van. Ha Orbán Viktor hétvégi szavait szó szerint értelmezzük, akkor a kormány elkötelezett a jogállamisági hibák orvoslására. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy nem azt kell nézni, amit a miniszterelnök mond, hanem amit tesz.

A Népszava szerint a migrációügyi bírság a kohéziós pénzekből való levonása azt is jelenti, hogy papíron az EB több pénzt fizetett ki a magyar költségvetésnek (több kifizetésről van számla), mint ami valóban megérkezik. A lap szerint a papíron tavaly év végéig érkezett 1,8 milliárd euró a valóságban 1,6 milliárd bevételt jelenhetett a költségvetésnek. Az idei kifizetésekről egyelőre nem érhető el átfogó statisztika.

A 2021-2027 közötti ciklusban Magyarországnak 21,7 milliárd euró (mostani árfolyamon nagyjából 8700 milliárd forint) járna kohéziós programokra. Ebből tavaly év végéig a Magyarországnak szánt pénzek kevesebb mint 10 százalékát, 1,8 milliárd eurót fizette ki az EU – ezzel az uniós átlag körül vagyunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!