szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Oroszországgal szembeni szankciók jelenlegi formájukban július végén járnak le, és bár egyre többször hallani egy esetleges tűzszünetről, az Unió mégis fenntartja a gazdasági nyomást Moszkván.

Az Európai Bizottság arra készül, hogy tőkekorlátozásokat és vámintézkedéseket vezet be Oroszországgal szemben, ha Magyarország megakadályozza az EU Moszkvával szembeni szankcióit – írja a Financial Times.

A szankciós tárgyalásokra rálátó tisztviselők elmondása alapján az Európai Bizottság arról tájékoztatta a tagállamokat, hogy a szankciók jelentős részét, beleértve a befagyasztott 200 milliárd euró értékű orosz állami vagyont, más jogalapra lehetne helyezni, hogy megkerüljék Budapest vétóját. A jogi kiskapu, hogy a tőkekorlátozáshoz és a vámhoz elég a tagállamok minősített többsége.

Az egyelőre kérdéses, hogy szükség lesz-e a jogi kerülőútra, ugyanis a Financial Times diplomatákra hivatkozva arról ír, hogy egy hétfőn tartott tárgyaláson Budapest nem kifogásolta az új, sorrendben 17. szankciós csomagot. Az új korlátozás olyan kínai és más külföldi cégeket céloz, amelyek segítenek Moszkvának kijátszani a szankciókat.

Minderre azért van szükség, mert az Oroszországgal szembeni szankciók jelenlegi formájukban július végén járnak le. A terv az, hogy fél évvel hosszabbítja meg őket az EU, miután megígérte, hogy fenntartja a gazdasági nyomást Moszkván, miközben diplomáciai eszközökkel igyekszik tűzszünetet és közvetlen béketárgyalásokat elérni Ukrajna és Oroszország között.

Az Unió március végén bejelentette, hogy fokozatosan, a lehető leggyorsabban meg fogja szüntetni az orosz gáz, olaj és szén importjától való függőségét. Az ukrajnai invázió megindítását követően elfogadott stratégia szerint 2027-re az egész Uniónak készen kell állnia az orosz energiahordozóktól való függetlenedésre. Ezt a stratégiát Magyarország is elfogadta, és bár a kormány kommunikációs szinten továbbra is az oroszok pótolhatatlanságát hangsúlyozza, a háttérben lépéseket folytat a beszerzési források és a szállítási lehetőségek diverzifikálására.

A Bizottság legutóbbi terve szerint az orosz gázt szállító szolgáltatókkal új szerződést nem lehet kötni, a meglévő azonnali szerződéseket pedig 2025 végéig meg kell szüntetni. A legújabb csomagot várhatóan szerdán fogadják el, és a jövő hét elején lép életbe.

A nyitókép forrása: AFP / Kenzo Tribouillard

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!