Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
A parajdi sóbánya még nem telt meg, de a helyzet kritikus. A szakemberek próbálnak gátat emelni a mélyben, hogy megmentsék a Telegdy-bányarészt.
Bár azt várták a szakemberek kedden, hogy pár óra alatt megtelik a parajdi bánya a betörő vízzel, a Székelyhon szerdai cikke szerint az áradat még nem érte el a turisztikai szintet. A Transtelex azt írja, a bánya már félig megtelt vízzel, és a következő 24 órában mind a hét szintet ellepheti a víz. Amit lehetett, azt már kimentették a létesítményből.
A Székelyhon szerint a mélybe zuhanó víz miatt ingatag a talaj, sőt időnként a leeső sótömbök csattanását is hallani. A tárnákban a bányászok még mindig dolgoznak, próbálják megmenteni a korábban borospinceként használt Telegdy-bányarészt – az lehet ugyanis a jövőben az új turisztikai részleg. Két gáttal igyekeznek elzárni az érintett szakaszt.
Egy helyi vállalkozó a Transtelexnek arról beszélt, hogy ha leáll a beömlés, akkor sem lehet egyszerűen megoldani a helyzetet, egyszerűen kiszivattyúzni a vizet. Azt mondta, a víz most nyomás alatt tartja a szerkezetet. „Ha hirtelen kiszivattyúzzák, megindul az egész szerkezet. A víz nemcsak áztat, hanem old is – ha beleteszel egy darab sót egy lavórba, és hagyod, hogy a víz mozogjon körülötte, nézd meg, mi marad belőle egy nap múlva. Ez nem hónapok kérdése. Ez óráké.”
Az erdélyi lapoknak nyilatkozó helyiek nagyon pesszimistán látják a jövőt. Egyikük úgy fogalmazott, a katasztrófa nemcsak a bányáról szól, hanem az egész turisztikai ágazatról: a panziósok, vendéglátók is lehúzhatják a rolót a bánya nélkül.
Kedden jelentette be Bíró Barna Botond Hargita megyei tanácselnök, hogy ömlik a víz a parajdi sóbányába, miután az esőzések nyomán megduzzadt a Korond-patak, és megsérült a medrét védő geofólia. Arra kérte a parajdi, sóvidéki lakosokat, hogy tartsanak ki a nehéz pillanatokban, és ne veszítsék el a reményt. „Bármi történik ma, meg kell várni, hogy a víz lemenjen, utána nem fogjuk engedni azt, hogy ne nyissák újra a bányavállalatot” – mondta. Szerdán csökkent a Korond-patak hozama, de továbbra is nagy mennyiségű víz ömlik a bányába.
Parajdon május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek, melyet pénteken újabb 15 napra, június 6-áig meghosszabbítottak a bányába betörő víz miatt. A Hargita megyei önkormányzat május 13-án 400 ezer lejes (32 millió forint) gyorssegélyt szavazott meg a község számára a sóbányát veszélyeztető vízbetörés megfékezésére.
A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel. A felszín alatt 120 méterrel található csarnokokban játszóterek, foglalkoztató és kikapcsolódási terek, ökumenikus kápolna és moziterem várja a turistákat. Jótékony mikroklímája miatt egészségeseknek és betegeknek is ajánlott időt tölteni a tárnákban, ami segíti a relaxációt, a szervezet regenerálódását, és számos egészségi panaszra is javallott.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Egy akvizíció során a vételár mellett az adózási következményeket is hasznos számba venni a tranzakció tervezésekor.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Christian Horner egy romokban lévő csapat élére állva a mennyek kapujáig emelte az energiaitalos istállót, majd testközelből élte át a zuhanórepülést is. 20 év után most távoznia kell.
82,7 milliárd forintba kerül a kormánynak a 2,6 millió embert érintő intézkedés.
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?
Több programmal, több hullámban telepítenek elektromosautó-töltő pontokat Magyarországra, ám a legszűkebben ellátott régiókba csak évek múlva érnek el.