szerző:
Győrffy Árpád
Tetszett a cikk?

Az amerikai gazdaság az európainál rugalmasabbnak és alkalmazkodóbbnak látszik, igaz, a válság utáni talpra állást...

Az amerikai gazdaság az európainál rugalmasabbnak és alkalmazkodóbbnak látszik, igaz, a válság utáni talpra állást jelentős költségvetési támogatás is segíti, ami viszont nem tartható fenn sokáig. Márpedig ha csökken a fiskális ösztönzés, az egyre gyengébben bővülő fogyasztás miatt a vállalati profitok is eshetnek. „Nem állítható, hogy a tengerentúli részvények nagyon olcsók lennének, értékeltségük inkább közepesnek mondható” – írja Somi András vezető elemző.

Még túl optimisták a várakozások

Véleménye szerint azok, akik a tőzsdei cégek alacsony értékeltségről beszélnek, nem veszik figyelembe, hogy jelenleg a profitvárakozások túlzóak. Az elemzői várakozásokba ugyanis még nem épült be több, az eredményt várhatóan csökkentő tényező. „Figyelmeztető jel, hogy alig indult meg az USA-ban a negyedik negyedéves gyorsjelentési szezon, máris sorozatban jöttek ki a jövőbeli lassulást előre vetítő, befektetőknek szóló figyelmeztetések” – írja Somi András. Amennyiben módosulnak az elemzői várakozások, a részvények árazása sem tűnik majd olyan vonzónak.

Markáns áresést azonban nem vár a KBC Equitas, 2012 első felében inkább az árak oldalazó mozgására számít, amíg helyükre nem kerülnek a várakozások. „Ilyen körülmények között nem ajánlatos a teljes piacra – azaz tőzsdeindexekre – fogadni, inkább egyedi céges sztorikat kell keresni” – figyelmeztet az elemző.

Érdemes években gondolkodni

A magyar részvényekkel kapcsolatban óvatos optimista a KBC Equitas. Megállapításuk szerint a részvényekbe – csakúgy, mint a forint árfolyamába és az állampapírok hozamába - sokféle negatív várakozás árazódott be, köztük olyanok is, amelyek nem biztos, hogy beigazolódnak. Az OTP-részvény például akár magyar makro-részvénynek is tekinthető, olyan mértékben rezonál az ország megítélésének változására. Az elmúlt két hétben ennek volt köszönhető a hirtelen megugrás a BÉT-en, de a forint erősödése is annak tudható be, hogy javult Magyarország megítélése.

Az EU-val és az IMF-fel folytatott tárgyalások alatt ugyan a bizonytalanság fennmaradhat - amit tovább tetéznek az esetleges európai turbulenciák - , a jelenlegi árak mellett a KBC Equitas szerint már érdemes beszállási pontokat keresni. Akár a blue chipek, mint az OTP vagy a MOL, vagy a kisebb, de vonzó kilátásokkal kecsegtető papírok, mint az Állami Nyomda vagy a PannErgy között egyaránt találhatnak célpontot, akik hosszabb távra fektetnének be tartós befektetési számlán vagy nyugdíj-előtakarékossági számlán.

„Ha valaki több évig tartaná az OTP-részvényt, érdemes megfontolnia a vételt, annak ugyanis, aki a részvényben rejlő hosszabb távú lehetőségekkel kalkulál, kevésbé fáj, ha a papír árfolyama időlegesen még esik 100-200 forinttal, de ugyanez igaz a Mol vagy a Richter részvényeire is” – írja a KBC Equitas vezető elemzője.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!