Tetszett a cikk?

Reformok ígéretével és a közel-keleti békekezdeményezések felélesztésére tett felhívással ért véget vasárnap az Arab Liga kétnapos tuniszi csúcsértekezlete. A zárónyilatkozat Izrael elismerését ismét a megszállt területekről való kivonuláshoz köti, és szolidaritását fejezi ki Szíriával.

A tuniszi nyilatkozatnak nevezett dokumentumban, amelyet Amr Musza főtitkár olvasott fel a találkozó záróülésén, a kormányok ígéretet tettek a demokrácia előmozdítására, a lakosság részvételének kiszélesítésére a politikában és általában a közügyekben, a nők jogainak erősítésére és a civil társadalom kiterjesztésére.



A liga először a szervezet történetében - megkülönböztetés nélkül elítéli a polgári személyek elleni támadásokat, utalva mind az izraeliekre, mind a palesztinokra.



A tagállamok állást foglaltak az Egyesült Államok, Oroszország, az ENSZ és az Európai Unió alkotta kvartett béketerve, valamint az Arab Liga 2001-ben előterjesztett indítványa mellett, amelyben Izrael elismerését a megszállt területekről való kivonuláshoz kötötték.



Megerősítették, hogy elítélik a terrorizmus "minden formáját", de hangsúlyozták, hogy a megszállással szembeni legitim fegyveres ellenállás (Irakban vagy a palesztin területeken) nem azonosítható a terrorizmussal.



A csúcstalálkozó résztvevői szolidaritásukat fejezték ki az amerikai szankciók sújtotta Szíriával és bírálták az arab-izraeli konfliktus megoldására tett olyan kísérleteket, amelyek nem veszik figyelembe az összes vonatkozó ENSZ-határozatot. (Mint ismeretes, Bush amerikai elnök áprilisban támogatásáról biztosította Ariel Saron izraeli miniszterelnök tervét, amely a palesztin menekültek vonatkozásában ENSZ-határozatokba, a megszállt területek tekintetében a nemzetközi jogba ütközik.)



Irakot illetően az arab vezetők nézetét összegző nyilatkozat "központi és hatékony szerepet" követelt az ENSZ-nek, az iraki demokratikus viszonyok és a stabilitás garantálására azonban nem adtak receptet, mint ahogy nem foglaltak állást abban sem: milyen csapatok állomásozzanak a jövőben Irakban. Nem követelték az iraki megszállás azonnali beszüntetését és nem állítottak össze menetrendet sem a szuverenitás helyreállítására.



Külön elfogadott, részletes határozatokban ítélték el "az embertelen és erkölcstelen bűntetteket és üzelmeket, amelyeket a megszálló erők katonái az iraki foglyok ellen elkövettek", egyúttal mind az elkövetők, mind a felelős elöljárók megbüntetését követelték. Tiltakoztak a megszállók aránytalan erőalkalmazása ellen, egyben rosszallásukat fejezték ki "az ártatlan irakiak százainak" életét kioltó terrortámadások miatt.



Az al-Hajat című arab újság vasárnapi számában arról írt, hogy a Bush-kormány öt arab állam, köztük Egyiptom és Szaúd-Arábia, képviselőit akarja meghívni a hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország (G8) csúcstalálkozójára, ahol egy közös kezdeményezést indítanának útjára az arab világ megreformálására.

(MTI)
Otthonra lelt a kóbor kutya, amely elsőként kelt át a román–magyar schengeni határon

Otthonra lelt a kóbor kutya, amely elsőként kelt át a román–magyar schengeni határon

Magyar Péter szerint a kormány félelnöki rendszer bevezetésére készül, Orbán sajtófőnöke szerint ez hírlapi kacsa

Magyar Péter szerint a kormány félelnöki rendszer bevezetésére készül, Orbán sajtófőnöke szerint ez hírlapi kacsa

Stabil létrák és 6 ezer köbcentis céges autó – az év álláshirdetését adták fel a zsámbéki önkéntes tűzoltók

Stabil létrák és 6 ezer köbcentis céges autó – az év álláshirdetését adták fel a zsámbéki önkéntes tűzoltók

2000+ lóerős kvintesszencia elképesztő olasz tálalásban

2000+ lóerős kvintesszencia elképesztő olasz tálalásban