Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Hosszú elnökségi ülést tart szerdán a Momentum, ez elé időzítette a volt elnök, Fekete-Győr András a merész javaslatát, hogy a párt inkább el se induljon a 2026-os választáson. A HVG úgy tudja, erről és a mandátumáról lemondott Orosz Anna képviselő-utódlásáról is szó lesz az elnökségin.

Egyelőre nincs hivatalos reakció a Momentumnál a párt egyik alapítója és leghosszabb ideig hivatalban lévő elnöke, Fekete-Győr András szerda reggeli, politikailag erős javaslatára, miszerint ne is induljon a Momentum a 2026-os választásokon, mert legfeljebb 3 százalékot érhet el, azzal pedig csak „akadályozná az esetleges kormányváltást”. Fekete-Győr ötletét egy Facebook-posztban tette közzé szerda reggel, éppen a menetrend szerint aznapi elnökségi ülés előttre időzítve. 

Fekete-Győr kezdeményezi, hogy a Momentum ne induljon a választásokon

„Itt az ideje, hogy a Momentum egy lépést hátra lépjen” – írja a párt korábbi elnöke.

Egyelőre sem a javaslattevő Fekete-Győr, sem a pártelnök Tompos Márton nem nyilatkozik, pedig a parlamenti mandátumát tavaly ősszel, jogerős elmarasztaló ítélete miatti méltatlanság okán elvesztő volt elnök ötlete sorsdöntő lehet a Momentum jövője szempontjából: sokak szerint, ha a 3 százalékon álló párt el sem indul a választáson, az a felszámolásával lenne egyenlő. Ezt nem tudhatjuk, de az biztos, hogy a bejutási küszöb most 5 százalék –  

persze, a Parlamenten kívül is van politikai élet, a Momentum ezt az utóbbi hónapokban, a március i üléstermi füstgyertyázós akciója után igyekezett is megmutatni az utcai tüntetésekkel. 

A rekordbírság után jön csak a java: a füstgyertyázó ellenzékiek ellen egy eljárás megszűnt, de egy komolyabb most pörög fel igazán

A füstgyertyákkal is tiltakozó momentumos képviselők és Hadházy Ákos ügyében Kövér László feljelentése nyomán jelenleg büntetőeljárás zajlik, bár egy szabálysértési eljárást közben megszüntettek. A már több tízmilliós pénzbírsággal és kitiltással büntetett ellenzékiek mentelmi jogát Polt Péter hamarosan kikérheti.

Akárhogy is, Fekete-Győr javaslata a HVG értesülései szerint biztosan szóba kerül a Momentum szerdai elnökségi ülésén. Persze egy ilyen horderejű kérdést megvitathat és meg is kell vitasson az elnökség, de a dönteni ebben a tagság, pontosabban egy küldöttgyűlés nélkül aligha lehet. Információink szerint nem csak ez lesz kiemelt téma az elnökségi ülésen, hanem az is, hogy kit küldjön a párt az Országgyűlésbe a mandátumáról minap lemondott Orosz Anna helyére – erről az elnökség határozhat. 

A Momentum elnöksége dönt arról, ki lesz a lemondott Orosz Anna képviselőutódja, 32 név jöhet szóba

Elvileg több tucat ember közül kerülhet ki a parlamenti mandátumáról lemondott Orosz Anna utódja, de ennél a valóságban jóval szűkebb azon momentumos politikusok listája, akik komolyan szóba jöhetnek.

A HVG is írt arról, előre vetítheti-e Orosz Anna távozása a Momentum megszűnését – ezt Fekete-Győr javaslata tovább erősítheti. Pláne, hogy Bedő Dávid frakcióvezető a közelmúltban kijelentette, nem számol azzal, hogy 2026-ban pártja bejut a törvényhozásba. Sőt, van olyan jelenlegi képviselőjük, Hajnal Miklós, aki már korábban bejelentette, hogy nem indul újra nyertes egyéni körzetében, hogy ne rontsa a kormányváltás illetve az egyéniben ugyanott induló Magyar Péter győzelmi esélyeit. 

Hamvay Péter: Miért vetíti előre Orosz Anna távozása a Momentum megszűnését?

Egy jó szándékú, de a politikában nagy tehetséget eddig nem mutató, valódi vezető nélküli közösség karriermódosításra képes tagjainak logikus lépése lehet, hogy a 2026-os összeomlás előtt önként távoznak a közéletből. Vagy más számítás van a háttérben? Vélemény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!