Tetszett a cikk?

Akár egymillió embert is lemészárolhatnak a szudáni Darfúr tartományban a kormány támogatásával folyó etnikai tisztogatás során 2004 folyamán.

Colin Powell amerikai külügyminiszter kedden Szudánba utazik - több mint két évtized óta a legmagasabb rangú amerikai tisztségviselőként -, nyomást gyakorlandó az arab martalócokat támogató kartúmi kormányra, hogy tegye lehetővé a segélyszervezetek munkáját és szüntesse be a milíciák támogatását.



A korábban a Szudánnal kapcsolatos határozatlansága miatt kemény bírálattal illetett Kofi Annan ENSZ-főtitkár szerdán utazik az afrikai országba. Powell a világszervezet szankcióival fogja megfenyegetni a szudáni vezetést és kilátásba helyezi a kormánytagok háborús bűnösként való perbefogását. Az ENSZ akkor léphetne fel legálisan az erőszak ellen, ha bebizonyosodik, hogy valóban a darfúri fegyveres milíciák a felelősek a népirtásért.



Andrew Natsios, az amerikai kormányzat nemzetközi segélyügynökségének, az USAID-nak a vezetője megállapította, hogy egymillióról akár 300 ezerre is csökkenthető lehetne a várható halálesetek száma egy sürgős beavatkozás hatására. A legveszélyeztetettebbek az alultáplált gyermekek, közülük sokan már a legjobb szándék mellett is menthetetlenek.



A darfúri konfliktus 2 millió embert érint, eddig 1,2 millióan kényszerültek a Darfúrban és Csád szudáni határán létesített menekülttáborokba. A lakosságot járványok tizedelik, nem ritka a gyermekbénulás, az esős évszakkal pedig rendszeresen felüti a fejét a moszkitók által terjesztett malária.



A kormány támogatását élvező dzsandzsavíd milícia falvak tucatjait tette a földdel egyenlővé és lerombolta három fekete-afrikai törzs vízellátórendszerét. Eközben a szomszédos arab falvak érintetlenek maradtak, jóllehet a lóhátról végrehajtott rajtaütések az arab falvaktól csak néhány száz méternyire történtek.



A nemzetközi segélyszervezetek az idővel versengve igyekeznek még az esős évszak beállta előtt szétosztani a rászorulóknak szánt élelmet és gyógyszert a világ legsúlyosabb humanitárius katasztrófája által sújtott területen. Az ENSZ múlt évben több mint 100 millió dollárral segítette a tartományt és körülbelül 170 millió dollárt szán még hasonló célra 2005 végéig. (MTI)
Kína betiltotta a ritka fémek kivitelét az Egyesült Államokba

Kína betiltotta a ritka fémek kivitelét az Egyesült Államokba

Sulyok Tamás viccesnek szánt videóban mondta el, hogy nem ír alá mindent csukott szemmel

Sulyok Tamás viccesnek szánt videóban mondta el, hogy nem ír alá mindent csukott szemmel

Donald Trump is ott lesz a Notre-Dame ünnepélyes megnyitóján

Donald Trump is ott lesz a Notre-Dame ünnepélyes megnyitóján

Úgy tűnik, mégsem a magány áll több betegség hátterében

Úgy tűnik, mégsem a magány áll több betegség hátterében