szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy ukrán katonai elemző szerint személyesen Volodimir Zelenszkij adta ki a parancsot a kémek letartóztatására.

Egy ukrán újságíró megnevezte a két lebukott magyar kémet – szúrta ki a Blikk Vitalij Glagola ungvári újságíró Telegram-csatornáján. Glagola belügyi forrásaira hivatkozva állítja, hogy a lefogott kémek egyikét, egy K. R. monogrammú férfit még 2021-ben szervezte be a magyar katonai hírszerzés, majd altatták három évig, végül 2024-ben aktiválták.

A másik lebukott ügynök monogrammja az újságíró szerint K. J., ő egy műszaki alakulatban, az 1. galíciai és volinyi rádiótechnikai dandárban szolgált.

K. R. korábban határőr volt, kutyakiképzőként, majd a munkácsi határőrségnél szolgált. Amikor tavaly a magyar szervek aktiválták, azt szerették volna tőle megtudni, hogy milyen fegyverek kaphatók a kárpátaljai feketepiacon, milyen a helyiek hangulata és hogy miként reagálnának egy esetleges magyar bevonulásra.

Az általa megszerzett értesülésekért pénzt és egy titkosított telefont kapott a magyar tartótisztjétől. Később az ukrán fegyveres erők soraiban szolgálatot teljesítő személyeket is igyekezett rábírni az együttműködésre.

K. J. viszont a terület légvédelmi készültségéről adott át adatokat a magyaroknak.

Az ukránok azt állítják, hogy ellenséges magyar kémeket lepleztek le

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat szerint az volt a kémek dolga, hogy a kárpátaljai ukrán védelmi állásokról adjanak át információkat a magyar katonai hírszerzésnek. Péntek délelőtt diplomáciai egyeztetés kezdődött Magyarország és Ukrajna között az ügyben, amelyről Szijjártó Péter azt mondta, csak „ukrán propagandáról” volt szó.

Egy ukrán katonai elemző szerint nem az az újdonság, hogy a magyar hírszerzés információkhoz próbál jutni Kárpátalján, hanem az, hogy ezúttal az ukrán hatóságok ennyire határozottan léptek fel. Ivan Sztupak, az SZBU egykori tagja szerint Magyarországgal az EU és a NATO-tagsága miatt kesztyűs kézzel bántak eddig. Most azonban személyesen Zelenszkij adott parancsot az akcióra és ő is megerősítette, hogy az ügynek jelentős politikai vetülete van.

Ezt támasztja alá az is, amit korábban már mi is megírtunk: a két kém letartóztatása csak egy fejezetét képezi egy hosszú, hónapok óta tartó titkosszolgálati játszmának a két ország között.

A magyar lépések nem késtek, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kiutasított az országból két, általa kémnek nevezett ukrán diplomatát, majd a Terrorelhárítási Központ is leszállított egy kémvádakkal illetett ukrán állampolgár elfogását bemutató videót.

A külügyminiszter a reakcióját Buda Péter nemzetbiztonsági tanácsadó kétségbeejtőnek nevezte, Rácz András Oroszország-szakértő pedig azt emelte ki, hogy a kémek által gyűjtött információk nem Budapestnek, hanem Moszkvának igazán hasznosak.

Rácz András a kémbotrányról: Kárpátalja légvédelméről az oroszoknak kell információ, nem Magyarországnak

Az ukránok által elfogott magyar kémek olyan információkat gyűjthettek, amelyek Magyarországnak nem túl hasznosak, Oroszországnak viszont annál inkább – véli Rácz András Oroszország-szakértő, aki szerint a magyar kormány szándékosan, a kárpátaljai magyarok érdekeivel is ellentétesen eszkalálja a konfliktust.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!