HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?

A minimalizmus egy egyre népszerűbb életforma, amely nemcsak kevesebb tárgy birtoklására próbálja ösztönözni a követőit, hanem az önismeret egy új útját is kínálja. Kovács Balázs szexuálpszichológiai szakpszichológus recenziója Az embereket szeresd, ne a tárgyakat című könyvről.

A minimalizmus sokak számára egy minél kevesebb eszközt és anyagot használó, egyszerű, letisztult színekkel és formákkal dolgozó művészeti irányzatot jelöl, napjainkra azonban sokkal többé vált. Ma a minimalizmus egy egyre népszerűbb életforma, sőt mozgalom, amely nemcsak kevesebb tárgy birtoklására próbálja ösztönözni a követőit, hanem az önismeret egy új útját is kínálja.

Joshua Fields Millburn és Ryan Nicodemus Az embereket szeresd, ne a tárgyakat című könyve közérthető és olvasmányos formában mutatja be a minimalizmus mögötti életfilozófiát, amely végső soron az értelmes és boldog élet kérdéseire keresi a választ.

A szerzők hét fő fejezetben tekintik át a minimalista élet alapelveit, lehetőséget adva, hogy velük együtt mi is megvizsgáljuk a tárgyakhoz, az igazsághoz, önmagunkhoz, az értékrendünkhöz, a pénzhez, a kreativitáshoz és embertársainkhoz fűződő viszonyunkat. A könyv az élet legkülönbözőbb területeire szolgál praktikus tippekkel, melyek segítségével például a következő kérdéseket gondolhatjuk át:

Hogyan tudunk jobban gondoskodni önmagunkról és megóvni egészségünket? Mit tehetünk azért, hogy javuljanak az emberi kapcsolataink? Hogyan iktassuk ki életünkből a zavaró tényezőket, teret engedve kreativitásunknak? Érdemes-e változtatni a pénzhez való viszonyunkon? Hogyan kerülhetünk közelebb a saját értékrendünkhöz?

A könyv nagy erénye az az önreflektív és személyes hangnem, amellyel Joshua Fields Millburn saját gyerekkorának meghatározó élményeibe, valamint az abból fakadó későbbi küzdelmeibe és elakadásaiba is betekintést enged. Az olvasó első kézből ismerheti meg, hogyan formálhatja át a minimalizmus annak a hétköznapi embernek az életét, aki az anyagi világ javainak hajszolását hátrahagyva a teljesebb és tudatosabb élet elérését tűzi ki célul.

HVG Könyvek

A szerzők szerint minden tárgy besorolható a nélkülözhetetlen, nélkülözhető és a lom kategóriák valamelyikébe, ahol az utóbbi kettő elkülönítése a kulcs. Több dolog van ugyanis, ami bár nem létszükséglet, de a mindennapi élet szempontjából hasznos, mint például a kanapé vagy az étkezőasztal, ezért a nélkülözhetők csoportjába tartozik. Azonban, ahogy a szerzők érvelnek, rengeteg olyan lom is körülvesz minket, amelyekről azt hisszük, hogy fontosak, de valójában csak útban vannak. A megoldás, hogy hátra hagyjuk a lomokat, felszabadítva ezzel a rájuk fordított rengeteg energiát és figyelmet, hogy helyet csináljunk az igazán fontos dolgoknak.

A minimalizmus - és egyúttal a könyv - fő üzenete a tárgyi világra vonatkozóan tehát egyszerű, radikális és minimum megfontolandó: bármiről is legyen szó, egyáltalán nem biztos, hogy tényleg szükségünk van rá.

A fenti cikk Kovács Balázs szexuálpszichológiai szakpszichológus recenziója. Az embereket szeresd, ne a tárgyakat című könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!