Mit kell tudni az elő és végtörlesztésről?

A végtörlesztés (más néven teljes előtörlesztés) folyamán az ügyfél teljes fennálló hiteltartozása (tőke-, kamat-, és...

  • ingatlanmenedzser.hu ingatlanmenedzser.hu
Mit kell tudni az elő és végtörlesztésről?

A végtörlesztés (más néven teljes előtörlesztés) folyamán az ügyfél teljes fennálló hiteltartozása (tőke-, kamat-, és esetleges díjtartozás) egy összegben visszafizetésre kerül a kölcsönt nyújtó pénzintézet számára, ezzel megszűnik a bank felé fennálló fizetési kötelezettsége.

A magyarországi pénzintézetek végtörlesztés esetén általában díjat számolnak fel (végtörlesztési díj), amely lehet egy fix összeg vagy a hitelösszeg (fennálló, vagy igényelt kölcsönösszeg) százalékában kifejezett. A végtörlesztési díja a mindenkori kondíciós lista szerinti költségelem (szerződésmódosítási díj pénzügyi teljesítéssel összefüggő módosítás esetén), amely a szerződés pénzügyi teljesítéssel járó módosítása miatt felmerült banki költségek ellentételezéseképpen kerül felszámításra.

Korábban a bankok utólag is módosíthatták az elő-, és végtörlesztés díjait a szerződésben. A márciustól érvényes lakossági hitelekről szóló törvény azonban rögzíti, hogy mekkora összegű elő- vagy végtörlesztési, illetve szerződésmódosítási díjat számolhatnak fel a pénzintézetek. A rendeletnek köszönhetően jelentős mértékű csökkenés tapasztalható az utóbbi 4 hónapban. A szabályozás szépséghibája, hogy csak a március 1 után felvett hitelekre vonatkozik.

Jelenleg a tőketartozás 1-2 százalékának megfizetésével van már lehetőség a március 1-től felvett jelzáloghitelek idő előtti részleges vagy teljes visszafizetésére, ugyanis a pénzintézetek kondíciói immáron megfelelnek az érvényes jogszabályi előírásoknak.

A törvény előírásai alapján a jelzáloglevéllel finanszírozott kölcsönök esetében az előtörlesztés költségei nem haladhatják meg a tőketartozás 2,5 százalékát, egyéb jelzálog alapú hiteleknél pedig nem lehet több az előtörlesztési díj, mint a fennálló tőketartozás 2 százaléka. Egyéb – fedezet nélküli – kölcsön estén az előtörlesztési díj a hátralévő futamidőtől függően 0,5-1 százalékot tesz ki.

A szerződésmódosítási díjak esetén a következő összegekkel kell számolni:

A legalacsonyabb a K&H Banknál: 10 ezer forint, és az OTP-nél 41 euró, majd őket követi 20 ezer forinttal az FHB Bank. A Raiffeisen Banknál 1 százalék, minimum 10 ezer, maximum 50 ezer, az MKB Banknál szintén 1 százalék, de minimum 40 ezer forint a szerződésmódosítási díj. Az Erste Banknál 15-50 ezer forint, vagy 50-200 euró között összeget tesz ki e díj. A CIB Banknál és az UniCreditnél 30 ezer forint, az Allianznál 115 euró, az AXA és Budapest Banknál pedig 50 forint kerül felszámításra.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.