szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Különösen a keleti országrészben jellemző, hogy az évek óta kint élők úgy döntenek, végleg kint maradnak, és itthon eladott lakásukkal tőkésítik fel magukat – az Otthon Centrum elemzése szerint.

A magyar lakáspiacon különösen a keleti országrészre jellemző, hogy nekiálltak eladni lakásaikat azok a magyarok, akik több külföldön töltött év után úgy döntöttek, végleg kint maradnak – írta a keddi számában a Világgazdaság az Otthon Centrum (OC) elemzésére hivatkozva.

Az új eladói csoport megjelenése nem is meglepő annak fényében, hogy évről évre rekordot dönt a kivándorlás: tavaly hivatalosan 33 ezren hagyták el az országot, ez több mint a duplája a 2012-es adatnak. Ráadásul a valós szám ennél jóval magasabb lehet, a külföldre költözést ugyanis hivatalosan sehol nem kell bejelenteni, csak az egészségbiztosítási rendszerből kellene kijelentkezni – elvileg.

Jellegzetes eladói csoport emellett azoké, akik adósként kerültek nehéz helyzetbe, illetve azok az ingatlantulajdonosok, akik a dinamikusan emelkedő árak ismeretében magas áron szertetnének megszabadulni lakásaiktól, a bevételből pedig egy nagyobb presztízsű ingatlant szándékoznak venni. Utóbbi eladók "sok esetben irracionális áron próbálják meg értékesíteni a lakásukat" – mondta Soóki-Tóth Gábor, az OC elemzési vezetője.

Közben a befektetési céllal vásárlók aránya 20-40 százalékot tesz ki a magyar piacon, de régiónként igen eltérő azok száma, akik azért keresnek lakást, hogy kiadhassák. Az I. kerületben például 40 százalék, a pesti belső kerületekben 30-50 százalék körüli az arányuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!