szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egykor virágzó, ma szegregátumként működő bányatelepen, a Bagoly-lyukon nem kézenfekvő módon számolnák fel a szegénységet.

Egykor virágzó, ám az ipar megszűnésével évtizedek óta vegetáló bányásztelepek problémáin segítene a frissdiplomás építész, Váradi Balázs. Az Abcúg riportjából kiderült, hogy az egyes házak felújítása helyett inkább közösségi teret építene, szerinte ugyanis „hosszú távon nem a fürdőszoba kicsempézése a megoldás, hanem a közösségben való gondolkozás.”

Az alig 400 lakosú, Heves megyei Szúcs két, egymástól 3 kilométerre fekvő településrészből áll: a korábbi bányásztelep Bagoly-lyukból és a falu központjából. A Bagoly-lyukban nincs kiépített szennyvízcsatorna hálózat, a községben se iskola, se posta nem működik. A lakók többsége romának vallja magát.

Nincs fizikai tér a tanulásra és a pihenésre, így a szintén mélyszegénységben felnőtt építész diplomamunkájában inkább ezekre a funkciókra tervezett épületet. "A magárahagyottság építészete – építészeti tanulmány a magyarországi szegregátumként működő egykori bányatelepek lehetséges rehabilitációjáról” című diplomamunkája a szokásos szép épületek helyett a súlyos társadalmi feszültségekre koncentrál, Váradi szerint ugyanis amíg ilyen problémákkal küzd az ország, nem biztos, hogy egy mesterképzés lezárásaként cukrászdát kellene tervezni.

A lakóházak tulajdonviszonyai kuszák, emiatt – és állapotuk miatt – sem jelentenek értéket a bennük lakók szemében. A közösségben most nagyon fontos lenne az összefogás, például hogy kiharcolják a szennyvízelvezetést. Váradi ezek miatt egy olyan épületkomplexumot tervezett, melynek három egységéből talán a tanulást lehetővé tevő „Tanodú” a legfontosabb.

Az Autonómia Alapítványnak egyébként már működik egy házfelújító programja a településen, és minden felújításban részt vett a ház tulajdonosa és családja. Váradi szerint viszont “a hosszú távú megoldás nem a fürdőszoba kicsempézése”. A cél, hogy újra működjön egy vállalkozás a településen, melynek a közösségi ház adhatna otthont. Korábban volt itt varroda, de a vállalkozó úgy döntött, nem folytatja tovább. Az egykor ott dolgozók nagy része még mindig helyben él, és a tudása is megvan a munkavégzéshez.

A közösségi házra egyelőre nincs pénz, és nem is számítanak rá, hogy állami forrásból jutna bármennyi is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!