szerző:
Kovács István
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ha már nem lehetett kormányzati negyed a Nyugati pályaudvar környékéből, a legújabb tervek szerint park még lehet. Vasúti alagút a Duna alatt, Metró-HÉV összekötés az Örsön, száz éve lezárásra szánt Déli pályaudvar és a szuperkórház. Összeszedtük azokat a terveket, amiből hosszú évek óta nem lett semmi, de még reménykedünk a megvalósításukban.

A hétvégén jelentették be, hogy a Grimshaw Architects építésziroda és magyar partnereinek pályázata nyerte meg a teljesen megújuló Nyugati pályaudvar tervpályázatát. A legújabb tervek szerint a fejlesztés egyik legfontosabb eleme, hogy a Nyugati pályaudvar háromszintessé válik, és a vasúti közlekedés az utcaszintről a felszín alá kerül. A jelenlegi, a Podmaniczky út mellett húzódó ipari területet parkosítják, a felújítás során a tervek szerint elkészül az 5-ös metró is, a Nyugati térről pedig eltűnik a „lepusztult” buszpályaudvar és a parkoló, a helyére szintén parkot képzelnek el.

Világhírű építésziroda tervezi a háromszintessé váló, teljesen megújuló Nyugati pályaudvart

Világhírű, korábban már tizenegy pályaudvart is megtervező építésziroda tervezi majd a teljesen megújuló, háromszintessé váló Nyugati pályaudvart, amelyet alagút köt majd össze a Déli pályaudvarral, és amelynek környékén szintén alagutakba kerül majd a vasúti közlekedés, így parkosodhat a Podmaniczky út mentén az ipari terület.

Nagyívű tervek, már korábban is hasonló léptékben gondolkodtak, aztán nem lett belőle semmi. A Nyugatinál levő területre a legnagyobbat az egykori Gyurcsány-kormány álmodta, amikor kormányzati negyedet akartak építeni, aztán ment a kukába a terv. A terveket 2015-ben újra elővették, és az elméletileg 2018-ra el is készült volna, de ugye ez is elhalt. Még előtte szó volt arról is, hogy múzeumi negyedet költöztetnének a helyszínre, de a Liget-projekt helyszíne a Városliget lett.

Azt, hogy a Nyugati téri felüljárót lebontják, néhány évente bejelenti valaki, majd az egészből nem lesz semmi. A BKK még 2014-ben készített egy tervet, amely alapján 2015-ben el kellett volna dönteni, felújítják-e a felüljárót vagy lebontják – a döntést attól tették függővé, hogy kapnak-e EU-pénzt arra, hogy a kiskörúti villamosvonalat tovább vezessék a Bajcsy-Zsilinszky úton a Váci út felé. 2015 őszén aztán úgy döntött a BKK, inkább meghagyják a felüljárót, de 2016 második felében felújítják. Csakhogy a felújítás sem kezdődött meg, 2017-ben pedig Tarlós Istvánnak felajánlotta a kormány, hogy finanszírozza a felüljáró lebontását. 2019-ben – még a Tarlós-éra végén – a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa újra azt javasolta, hogy bontsák le a felüljárót, de ehhez az önkormányzat és a kormány jóváhagyása is kellett volna, és azóta sem léptek ennél tovább.

Legyen a HÉV is metró

Egy másik elátkozott fejlesztés a 2-es metró és a H8–H9-es HÉV-vonal összeköttetése és az egész környék rehabilitációja. Évtizedek óta napirenden van a közlekedés észszerűsítése, tervekben sem volt hiány, de az akarat és a pénz hiánya végül mindig keresztülhúzta a számításokat. Ötletek mindig is voltak, hat éve Fónagy János Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) parlamenti államtitkára arról beszélt, hogy a gödöllői és a ráckevei HÉV elővárosi vasútként fog üzemelni. A nagy változás abban állt, hogy a MÁV lett az üzemeltető, amúgy minden maradt a régiben.

Tavaly márciusban a Miniszterelnökség bejelentette, hogy a kormány 4,6 milliárd forintot biztosít a 2-es metró és a gödöllői HÉV Örs vezér téri összekötésének, valamint a HÉV-vonal korszerűsítésének kiviteli terveire. Mintegy 200 milliárd forintra becsülik a beruházás értékét, és uniós forrásokból tervezik kialakítani, vagyis messze nem biztos, hogy összejön, látva a kormány és az EU harmonikusnak nem nevezhető kapcsolatát. Látványtervek is készültek, itt lehet őket megnézni:

Így fognak kinézni a gödöllői HÉV megállói és az Örs vezér téri metróállomás

A HÉV-vonal felújítása, illetve a 2-es metróval való összekötése a tervek szerint 200 milliárd forintba fog kerülni. A Miniszterelnökség közzétette a látványterveket is.

A legutóbb Vitézy Dávid, a Budapest Fejlesztési Központ (BFK) vezérigazgatója beszélt a "beruházásról", miután módosítottak a vállalkozói szerződésen a tervező Főmtervvel. Azt mondta, hogy folytatódhat a gödöllői és a csömöri HÉV felújításának és metróvá fejlesztésének tervezése, a szükséges engedélyek beszerzése. Ha már ott volt, pár újdonságot is bejelentett: 2-es metró megálló létesülne a Hungexpo bejáratához közel lévő Törökőrnél, amely átszállási lehetőséget adna más vonalakra. Az Örs vezér terénél lábakra helyezett „magasvezetést” alakítanának ki.

Fejnehéz pályaudvar

A Déli pályaudvar megszüntetése is többször tervbe lett már véve, hogy mennyire rétestészta jellegű a téma, azt jól mutatja, hogy már száz éve is voltak ilyen ötletek. Az elmúlt két évtizedben sem volt ez másként, megmozgatta a fantáziáját több ingatlanfejlesztőnek, illetve politikusnak a rendkívül értékes budai terület hasznosítása.

Jelenleg a nagy terv a Duna alá tervezett, a Déli és a Nyugati pályaudvart összekapcsoló vasúti alagút. A megvalósíthatósági tanulmány arra tesz javaslatot, hogy szűnjön meg a Déli fejpályaudvar és egy új föld alatti átmenő vasúti megálló jöjjön létre a Vérmező mellett két kijárattal: a Széll Kálmán tér és a Magyar Jakobinusok tere felé. Az így felszabaduló vasúti terület így intenzíven beépíthetővé válik. Korábban gondolati síkon mozogva már többen megtették ezt, szó volt arról is például, hogy sport- és szabadidőközpont épül a Testnevelési Egyetemhez kapcsolódva.

Szuperkórház

A legújabb elátkozott projekt a dél-budai szuperkórházé. A kórház ötlete négy éve merült fel, 2023-ban már ott kellene húznia a fővárosiaknak a sorszámot vizsgálathoz, azonban jelen állás leghamarabb csak 2026-ban tehetik ezt meg. A kivitelezés várhatóan 4 évig tart, a létesítmény 330 milliárdosra becsült költségéből 260 milliárdot az uniós helyreállítási alapból finanszíroznának.

Utóbbival viszont van egy komoly probléma: ez az összeg, amit az EU nem fizet ki, mivel az Európai Bizottság ragaszkodik az országspecifikus ajánlásokban visszatérően megfogalmazott nagyobb átláthatósághoz a közpénzek elköltése során. Ha a feltételek teljesítéséhez köti teljesen az EU a pénzek átutalását, akkor lehet, hogy a 2026-os dátum még optimista becslés a szuperkórházra.

(Kiemelt képünkön a Dél-budai Centrumkórház látványterve. forrás: teampannon.hu)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!