Kiszervezi védelmi ipari érdekeltségeit a magyar állam
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Európában szinte mindenhol nőttek a bérleti díjak az utóbbi években, de sehol sem emelkedtek olyan ütemmel, mint Észtországban.
Azok, akik az elmúlt 10 évben béreltek szobát vagy lakást Európában, többször is szembesülhettek az emelkedő havidíjak kellemetlenségével. Azok viszont, akik új szereplők ezen a piacon, talán nem is sejtik, hogy korábban mennyivel könnyebb volt a helyzet.
A témában most az Euronews merült el jobban, és az Eurostat adatait ellenőrizte ehhez. A portál 2010-től kezdődően tekintette át, hogy Európa egyes országaiban mennyit nőttek az albérletárak. (Azért a 2010-es időpontot választották, mert a bérleti díjak ez év óta – a kisebb hullámvölgyeket nem számítva – folyamatosan emelkednek.)
Az elemzés szerint Európában szinte mindenhol nőttek a bérleti díjak az eltelt években, de sehol sem emelkedtek olyan drámaian, mint Észtországban: a balti államban 214(!) százalékos emelkedést regisztráltak. Ezt az ország legnagyobb városaiba, köztük Tallinnba beáramló tömegek okozzák. Ez felhajtotta a keresletet, miközben a kínálat korlátozott maradt.
Az Euronews szerint a helyzetet az orosz-ukrán háború is súlyosbította, mivel a konfliktus következtében több tízezer ukrán menekült érkezett ide, ugyanúgy lakhatási lehetőségek után kutatva.
Észtországot ebben a versenyben Litvánia követi: itt a bérleti díjak most 139 százalékkal magasabbak, mint 2010-ben voltak. Az adatok alapján a litván fővárosában, Vilniusban mára olyannyira lehetetlenné vált a lakásbérlés, hogy a törvényhozók a bérleti díjakra vonatkozó plafon (ársapka) bevezetését fontolgatják. A sajtóban megjelent tudósítások szerint a diákok azok, akik a leginkább szenvednek a bérleti díjak ütemszerű emelkedésétől: egy olcsó vilniusi lakás (fürdőszobával és konyhával együtt) most 400 euróba kerül (ez kb. 171 ezer forintot jelent), szemben a 2021-es 100 eurós (42 ezer forintos) vagy annál is alacsonyabb árral.
Azért kivételek is vannak: Görögországban és Cipruson az általános helyzettel ellentétben csökkentek a bérleti díjak. Görögországban nem is kevéssel: itt egy 2010-től 2022 júliusáig tartó időszakot nézve átlagosan 24 százalékos csökkenést lehet érzékelni, míg Cipruson csupán 0,2 százalékot.
Az Eurostat adatai szerint 2010 óta az egész Európai Unióban 48 százalékkal nőttek a lakásárak, Magyarország ebben a tekintetben pedig listavezető helyet foglal el: nálunk 168 százalékkal drágult a lakásvásárlás az elemzés szerint. Ezzel szemben Luxemburgban 135 százalékos, Lettországban 131, Litvániában és Csehországban 130, Ausztriában pedig 121 százalékos emelkedést mutattak ki.
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. A cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változások kerülnek bemutatásra.
Még mintegy 186 milliárd forint kedvező feltételű pénzügyi forrás érhető el az EXIM-nél a Demján Sándor Program keretében meghirdetett konstrukciókban.
Nem az Amazon-alapító Jeff Bezos múlt heti esküvője volt az első celebesemény Velencében, de még egyik sem váltott ki ekkora tiltakozást. A közel 50 millió dolláros nászünnep a mérhetetlen pazarláson túl a társadalmi érzéketlenség jelképévé is vált.
Magyar Péter sem hagyta szó nélkül.