Azt hiszi, Magyarországon drágák a lakások? Az észteknél 214(!) százalékot emelkedtek az albérletárak

Európában szinte mindenhol nőttek a bérleti díjak az utóbbi években, de sehol sem emelkedtek olyan ütemmel, mint Észtországban.

  • hvg.hu hvg.hu
Azt hiszi, Magyarországon drágák a lakások? Az észteknél 214(!) százalékot emelkedtek az albérletárak

Azok, akik az elmúlt 10 évben béreltek szobát vagy lakást Európában, többször is szembesülhettek az emelkedő havidíjak kellemetlenségével. Azok viszont, akik új szereplők ezen a piacon, talán nem is sejtik, hogy korábban mennyivel könnyebb volt a helyzet.

A témában most az Euronews merült el jobban, és az Eurostat adatait ellenőrizte ehhez. A portál 2010-től kezdődően tekintette át, hogy Európa egyes országaiban mennyit nőttek az albérletárak. (Azért a 2010-es időpontot választották, mert a bérleti díjak ez év óta – a kisebb hullámvölgyeket nem számítva – folyamatosan emelkednek.)

Az elemzés szerint Európában szinte mindenhol nőttek a bérleti díjak az eltelt években, de sehol sem emelkedtek olyan drámaian, mint Észtországban: a balti államban 214(!) százalékos emelkedést regisztráltak. Ezt az ország legnagyobb városaiba, köztük Tallinnba beáramló tömegek okozzák. Ez felhajtotta a keresletet, miközben a kínálat korlátozott maradt.

Az Euronews szerint a helyzetet az orosz-ukrán háború is súlyosbította, mivel a konfliktus következtében több tízezer ukrán menekült érkezett ide, ugyanúgy lakhatási lehetőségek után kutatva.

Észtországot ebben a versenyben Litvánia követi: itt a bérleti díjak most 139 százalékkal magasabbak, mint 2010-ben voltak. Az adatok alapján a litván fővárosában, Vilniusban mára olyannyira lehetetlenné vált a lakásbérlés, hogy a törvényhozók a bérleti díjakra vonatkozó plafon (ársapka) bevezetését fontolgatják. A sajtóban megjelent tudósítások szerint a diákok azok, akik a leginkább szenvednek a bérleti díjak ütemszerű emelkedésétől: egy olcsó vilniusi lakás (fürdőszobával és konyhával együtt) most 400 euróba kerül (ez kb. 171 ezer forintot jelent), szemben a 2021-es 100 eurós (42 ezer forintos) vagy annál is alacsonyabb árral.

Azért kivételek is vannak: Görögországban és Cipruson az általános helyzettel ellentétben csökkentek a bérleti díjak. Görögországban nem is kevéssel: itt egy 2010-től 2022 júliusáig tartó időszakot nézve átlagosan 24 százalékos csökkenést lehet érzékelni, míg Cipruson csupán 0,2 százalékot.

Az Eurostat adatai szerint 2010 óta az egész Európai Unióban 48 százalékkal nőttek a lakásárak, Magyarország ebben a tekintetben pedig listavezető helyet foglal el: nálunk 168 százalékkal drágult a lakásvásárlás az elemzés szerint. Ezzel szemben Luxemburgban 135 százalékos, Lettországban 131, Litvániában és Csehországban 130, Ausztriában pedig 121 százalékos emelkedést mutattak ki.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek