Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A naprendszerünkön kívüli, úgynevezett exobolygók közül a most felfedezett a legnagyobb. 115 fényévre van tőlünk.
A mi naprendszerünk legnagyobb bolygója a Jupiter, tömege két és félszerese a rendszerben lévő többi bolygó együttes tömegének. Más csillagok körül azonban még ennél is nagyobb bolygók keringenek: a Montreali Egyetem kutatói szerint a GU Psc csillag körül keringő GU Psc b extraszoláris (Naprendszeren kívüli) bolygó tömege tízszer nagyobb a Jupiterénél.
Lucas Granito
Az ilyen exobolygók létét általában indirekt módszerekkel következtetik ki, a rendszerük központi csillagának fénye miatt ugyanis nem sikerül őket direktben megfigyelni a csillagászoknak. Éppen ezért különleges a GU Psc b felfedezésének módja is: a The Astrophysical Journal című folyóiratban közölt tanulmány szerint a tőlünk 115 fényévre lévő exobolygót közvetlenül figyelték meg a szakemberek.
NASA, Marie-Eve Naud et al, Gemini Observatory
A GU Psc a kilencven fiatal csillagból álló AB Doradus mozgó csillagcsoport tagja.