szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Petőfi Sándor Szibériában megtalált állítólagos csontjairól már 1990-ben bebizonyosodott, hogy egy nőhöz tartoztak, és ezt az új DNS-vizsgálat sem cáfolja – írja az MTA arra a hírre reagálva, hogy újra megpróbálja igazolni a Megamorv-Petőfi Bizottság, hogy a költő földi maradványait találták meg.

A „Petőfi-ügy” 1989-ben kezdődött, amikor a Megamorv-Petőfi Bizottság (MPB) bejelentette, hogy Petőfi Sándor sírját találták meg a szibériai Burjátföldön, a Bajkál-tó közeli Barguzinban – emlékeztet az akadémia közleménye. A feltárt maradványokról igazságügyi orvosszakértők és régészek már 1990 tavaszán megállapították, hogy női csontvázról van szó, tehát nem lehetnek Petőfi Sándor maradványai.

A történészi, hadtörténeti kutatások szerint a költő Erdélyben, a segesvári ütközetben esett el 1849. július 31-én, és feltehetően a csata áldozatainak tömegsírjában vagy esetleg egy, a környéken ásott magányos sírban nyugszik.

 

MTI
Március 13-án az MPB elnöke, Morvai Ferenc két kínai szakértővel közösen tartott budapesti sajtótájékoztatóján újra azt bizonygatta, hogy a birtokában levő csontok genetikailag „99,2-99,9%-os hasonlóságot” mutatnak két ma élő, női ágon leszármazott Petőfi-rokonnal.

Az MTA-hoz is eljuttatott jelentés súlyosan hiányos és téves következtetéseket tartalmaz – mutatnak rá az akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézet Archeogenetikai Laboratóriumának munkatársai.

Sok más tudományos „baki” mellett a fő probléma az, hogy az úgynevezett mitokondriális DNS vizsgálat semmilyen módon nem alkalmas arra, hogy cáfolja az MTA korábbi szakértői vizsgálatának véleményét, mely szerint a csontok egykori birtokosa nő volt. Továbbá az a genetikai jellegzetesség, amit a sanghaji szakemberek a rokonság bizonyítására kívánnak felhasználni, nagyon gyakori az európai népességekben, azzal tehát a családi rokonság nem bizonyítható.

Hiteles történelmi források szintén sincsenek arra, hogy Petőfi bármilyen módon Barguzinban kötött volna ki.

A Morvai Ferenc kazánipari vállalkozó finanszírozta Megamorv-Petőfi Bizottság (MPB) kezdett ásatásokba a barguzini temetőben 1989 júliusában. Az általuk Petőfiként azonosított, 7-es számú csontvázat 1990. január–márciusban vizsgálták meg a Magyar Tudományos Akadémia és a Szovjet Tudományos Akadémia igazságügyi orvosszakértői, antropológusai és régészei Moszkvában. A csontok méretének, alakjának és kémiai összetételének elemzése szerint női csontvázról van szó.

A 7-es számú csontvázat Morvai Ferenc és felesége 1991 tavaszán engedély nélkül Moszkvából az Egyesült Államokba szállította. A csontmaradványokon 1994-ben végzett DNS-vizsgálatot az amerikai Fegyveres Erők Patológiai Intézete (AFIP) és a Pennsylvaniai Egyetem. Az eredmény: a csontok egy női elhunyttól származnak. A vizsgálatot az AFIP 1996-ban megismételte, ugyanazzal az eredménnyel.

 

Matolcsy szerint azért van MNB-ügy, mert nem akarta levinni az alapkamatot

Matolcsy szerint azért van MNB-ügy, mert nem akarta levinni az alapkamatot

Nagyobb átláthatóságot ígér az OpenAI, de van ezzel egy kis gond

Nagyobb átláthatóságot ígér az OpenAI, de van ezzel egy kis gond

Nem ismerheti meg mostantól a bántalmazó az elmenekült áldozata új tartózkodási helyének adatait

Nem ismerheti meg mostantól a bántalmazó az elmenekült áldozata új tartózkodási helyének adatait

Nemzetbiztonsági ügyben is csak konkrét indokkal lehet megtagadni a tájékoztatási kérelmet

Nemzetbiztonsági ügyben is csak konkrét indokkal lehet megtagadni a tájékoztatási kérelmet