5 viszonylag drámai adat, amit nem tudott a klímaváltozásról
Tudta például, hogy a Föld történetének eddigi tizenöt legmelegebb év közül tizennégy 2000 után volt? Hát, így állunk 2015-ben.
A National Geographic Channel A klímaváltozás arcai című műsorában több oldalról is megközelíti a kérdést: farmerekkel, kormányzati tisztviselőkkel, környezetvédelmi aktivistákkal beszél, valamint olyan tudósokkal, akik állítják, ha nem változtatunk fogyasztási szokásainkon, akkor néhány tíz éven belül (egyes jóslatok szerint akár 2030-ra) teljesen tönkretesszük bolygónkat. Íme 5 érdekes dolog a vasárnap este adásba kerülő műsorból.
1) A Földön a tizenöt legmelegebb év közül tizennégy 2000 után volt. Havi szintű hidegrekord viszont utoljára 1916-ban dőlt meg.
2) A Csendes-óceán déli szigeteinek egyes területei már kezdenek víz alá kerülni, míg a vízkészletek főleg Afrikában és Dél-Ázsiában egyszerűen elpárolognak.
3) Ha továbbra is főleg fosszilis anyagokat használunk, a század közepére a bolygón három Celsius fokkal nőhet az átlaghőmérséklet 1880-hoz képest. Ilyen felmelegedés mellett az amazóniai esőerdő, mely a világ oxigénjének 20%-át biztosítja, szavannává alakulhat át, a szárazságok miatt pedig megtizedelődhet a világ étel- és vízkészlete.
4) Florida közel húszmilliós lakosságának 75%-a olyan partvidéken él, amely a század végére részben víz alá kerülhet. Egy kétméteres emelkedés miatt, – ami a szakértők szerint igen óvatos becslésnek számít –, Florida gazdaságának négyötöd részét elmoshatja a víz.
5) Az olajhomok miatt Kanada számít az egyik legszennyezőbb országnak a világon. Eddig 770 négyzetkilométernyi erdőt irtottak ki, és még az olajkészlet 10%-át sem bányászták ki.