szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A diósdi maffiaper szerdai tárgyalásán az emberölésre és rongálásra való felbujtásért első fokon 15 év fegyházra ítélt Karap Antal védője azt kérte a Győri Ítélőtáblán, hogy a bizonyítékok közül rekesszék ki Czibere Attila vallomásait, ügyfelét pedig mentsék fel a vádak alól.

Érvelése szerint az ügyfele terhére rótt események láncolata hiányos, akárcsak az ítélet számos megállapítása. Mint mondta, védencének semmilyen érdeke nem volt azon cselekmények megrendelése. Ahol Czibere Attila vallomása ellene szólt, ott a tárgyi bizonyítékok ezeket a kijelentéseket cáfolták - magyarázta. Kifogásolta, hogy ügyfele első fokon úgy kapott kirívóan súlyos büntetést, hogy nem is került be a terhére rótt cselekmények minősítésébe a bűnszervezetben elkövetés.

A társtettesként, illetve bűnsegédként elkövetett rablásért nem jogerősen hat és fél évnyi fegyházzal sújtott Barta László védője arra hivatkozott: védence "beosztott" szerepet játszott, amikor az egyik rablásnál - fegyver nélkül - sofőrködött, a másiknál pedig egy lövés leadására alkalmatlan gyakorlórakétával a pénzszállító autó vezetőjét kellett megijesztenie. A büntetés enyhítését arra is hivatkozva kérte, hogy a férfi családi körülményei - amelyek miatt a bűn útjára lépett - azóta tovább romlottak.

Túry Gergely

A lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés miatt négy évre felfüggesztett, egy év tíz hónapos börtönre ítélt Molnár Tamás Zoltán esetében a védője jelezte: az ügyész nem jelölte meg pontosan, milyen körülmények alapján kéri a büntetés súlyosítását.

Egyben arra hivatkozott: a vádlotthoz baráti kapcsolat mellett családilag is kötődő Czibere Attilának a férfi nem tudott ellentmondani, amikor az arra kérte, hadd tároljon egy zsákban fegyvereket az udvarán. Arra is hivatkozott, hogy a férfi - aki beteg feleségével három kiskorú gyermeket nevel - egy évnél is hosszabb időt töltött előzetes letartóztatásban, majd nyolc hónapig állt lakhelyelhagyási tilalom alatt.

A Győri Ítélőtábla csütörtökön a hatodik tárgyalási nappal folytatja a védőbeszédek meghallgatását. Az MTI által megkérdezett védők szerint az eredetileg kitűzött hat tárgyalási nap másfélszereséig is eltarthat a diósdi maffiaper fellebbviteli tárgyalása, mert a 33 vádlott negyedének ügyvédei még meg sem tarthatták védőbeszédüket. Azokat követhetik majd a vádlottak utolsó szó jogán mondott felszólalásai, de a 610 oldalas elsőfokú ítéletet értékelő ítélőtáblai döntés indokolása is legalább egy napot vesz majd igénybe - jegyezték meg.

A Pest Megyei Bíróság 2010. június 1-jén első fokon egy vádlottat életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélt a különösen nagy értékre, bűnszervezetben és üzletszerűen elkövetett lopás bűntette és más bűncselekmények miatt indult perben. Ketten 20 év fegyházbüntetést kaptak, több vádlottra 1 év és 18 év közötti szabadságvesztést róttak ki.

Az elsőfokú döntés a vádlotti társaság számlájára írt a 2000-es évek elején elkövetett, a Mol százhalombattai finomítóját 100 milliós nagyságrendben megkárosító olajlopásokat. Megállapította azt is, hogy a bűnszervezet több tagja miként jutott el a védelmi pénzek szedésétől a nagy tételű olajlopásig, a diósdi kettős gyilkosságig, valamint a pénzszállító autók és bankfiókok elleni támadásokig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!