szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy Kálmán, a kisebbik kormánypárt egészésgügyi szakpolitikusa szerint a kórházi finanszírozás veszteségeinek további növelését elkerülendő a veszteséges kórházak pénzügyi terveinek folyamatos felülvizsgálatára, úgynevezett követő konszolidációra van szükség.

Nagy Kálmán, a kisebbik kormánypárt egészségügyi szakpolitikusa csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, a 27,5 milliárdos többlet messze nem elég a konszolidációra, de nem is kevés. Külön kiemelte, hogy az elmúlt években hátrányosan diszkriminált egyházi fenntartású intézmények mintegy 650 millió forintos juttatásban részesülnek. Ez - a kifejezetten a KDNP kérésére megvalósuló támogatás - azért is indokolt esetükben, mert állami feladatokat felvállaló és ellátó intézményekről van szó.  

Rámutatott: vizsgálni kell az adósság követő-konszolidáció jegyében, hogy a kórházak a kapott forrásokat hogyan és mire használják fel. Megjegyezte: jelenleg a mintegy 140 kórház közül közel 60-nak egyáltalán nincs adósságállománya, egyharmaduknak százmillió alatti, de vannak milliárdos adósságot görgető intézmények is.

Kitért arra is, hogy négy kórházzal a magyar állam perben áll jogtalan kapacitás-elvonás miatt. Mint mondta, ezekben az esetekben peren kívül szeretnének megegyezni.

További átalakításokat tartanak szükségesnek

A szakpolitikus szükségesnek tartaná az adminisztrációs terhek csökkentését az alapellátásban, mint kifejtette egy családi orvosnak nem lenne szabad napi fél óránál több időt adminisztrációval töltenie. Nagy Kálmán változtatásokat szorgalmazott a rezidensképzésben is, a kormánypárti politikus növelné az ágy melletti betegellátás arányát. Beszélt arról is, hogy a kamaráknak minősítenie kell a külföldi álláshirdetéseket, ezek ugyanis sokszor csak a külföldi munkavállalás előnyeit tüntetik fel.

Nagy Kálmán indokoltnak és elvárhatónak tartotta, hogy a gyógyszerészek a gyógyszertárak működésében gazdaságilag meghatározó szerephez jussanak. Ez véleménye szerint jelentős előrelépést hozhat a területileg egyenletes gyógyszerellátás megteremtésében. A teendők között említette, hogy rendezni kell a méltányossági gyógyszerhez jutás kérdéseit, a gyógyászati segédeszköz-ellátás jelenlegi anomáliáit. Foglalkozni kell továbbá a jelenleg alkalmazási engedéllyel nem rendelkező, de a nemzetközi és hazai gyógyításban elismerten hatékony gyógyszerek alkalmazásának legalizálásával. A KDNP-s politikus emellett biztosítaná, hogy a szakorvosok mind a kivizsgálás, mind a gyógyszerelés tekintetében a legmagasabb járóbeteg ellátási szintet nyújthassák.

Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy Szócska Miklós egészségügyi államtitkár menesztéséről szóló hírek mögött olyan erők állnak, akik nem a döntően állami ellátásban érdekeltek. 

Szintén újságírói felvetésre hangsúlyozta: nincs koncepcionális vita a Fidesszel, "konkrét ügyekben van megbeszélni való", de van megbeszélni való esetleg a KDNP-n belül is. Hozzátette: a konszolidáció során kórházaknak juttatandó források ügyében vannak egyeztetések. Kiemelte: Szócska Miklós egészségügyi politikáját sokkal felkészültebbnek érzik, mint az előző kormányét, sokkal mélyebb a szakértelem, s nagyra becsülik azt a törekvését, hogy nem "rángatja az egészségügyet". Szócska Miklós és a Fidesz a KDNP-vel egyeztetve lépésre-lépésre előre haladó világos és átlátható egészségpolitikát kíván megvalósítani - mutatott rá a kormánypárti képviselő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!